Zasady uprawy

Do uprawy czosnku należy wybrać stanowisko słoneczne. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje on tzw. okresu chłodu. Najlepiej zatem w listopadzie podzielić cebulkę czosnku na ząbki i posadzić w rowkach w odległości co 15 centymetrów, na głębokość około 8 cm. Następnie przykrywamy cebulki cienką warstwą ziemi. Poza zabiegiem podlewania w okresach suszy nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Jeżeli w naszym ogrodzie dysponujemy glebą bardzo ciężką, wówczas sadzimy ząbki w marcu.

Uprawa czosnku
Źródło: sxc.hu

Kwiaty czosnku należy zrywać tuż po ich rozwinięciu, dzięki temu nie zmniejszy się dopływ składników odżywczych do części podziemnych. Czosnek zbiera się, kiedy liście zaczynają żółknąć i usychać. Należy wykopać całe cebule i pozostawić je na słońcu, tak długo, aż lekko obeschną. Główki czosnku, podobnie jak cebuli, dobrze jest zapleść sznurkiem w warkocz i powiesić w suchym oraz chłodnym miejscu.

Istnieje również inny sposób sadzenia. Główkę czosnku należy pozostawić w glebie, aby przezimowała. Wiosną, kiedy zaczną pojawiać się pierwsze młode pędy należy wykopać główkę, podzielić ją na ząbki i posadzić na grządce. Ząbki, które zdążyły się już odpowiednio ukorzenić, teraz dużo szybciej urosną i przyniosą dużo bardziej urodzajny plon!

Główki czosnkuŹródło: sxc.hu

Czosnek pożyteczny dla ludzi i ogrodu

Praktyka ogrodnicza udowodniła, że czosnek posadzony między innymi roślinami, również ozdobnymi, skutecznie odstrasza szkodniki, jak również chroni swoich sąsiadów przed różnymi chorobami. Szczególnie korzystnie wpływa na róże. Nadaje im słodszy zapach oraz zwiększa odporność na choroby.

Czosnek pomaga również ludziom. Zawiera w swoim składzie różne substancje biochemiczne, które działają oczyszczają krew, ułatwiają trawienie, wzmacniają również siły obronne organizmu. Wszystkie preparaty sporządzane na bazie czosnku są skuteczną bronią w walce z przeziębieniem, durem brzusznym oraz czerwonką.

Jakie inne rośliny planujecie uprawiać? Jak duży jest Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAgrest – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułOgórki szklarniowe – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here