Odchwaszczanie

Jest kilka niezawodnych sposobów, aby walczyć z chwastami, które zabierają naszym roślinom wodę, składniki pokarmowe oraz światło.

Po pierwsze ręczne usuwanie chwastów – jest to zabieg, który wymaga wiele cierpliwości oraz samozaparcia. Najlepszym do tego momentem jest okres poprzedzający ich kwitnienie. Później mocno się ukorzeniają, ponadto wydają nasiona z których wyrastają nowe chwasty.

Po drugie dwukrotne przekopywanie ziemi – przed założeniem grządki kwiatowej należy ją przekopać i pozostawić na parę tygodni, w tym czasie z nasion i korzeni pozostałych w glebie wyrosną chwasty. Kolejne przekopanie podłoża spowoduje, że będą one osłabione, nie będą miały sił wydostać się na powierzchnię, a w konsekwencji umrą.

Po trzecie odcięcie od światła – jeżeli przykryjemy chwasty grubą warstwą ściółki uniemożliwimy im dalszy rozwój. Ściółkujemy przez cały okres wegetacji roślin. W walce z chwastami możemy również sięgnąć po herbicydy.

Nawożenie

Nawożenie jest jedną z podstawowych prac jakich dokonujemy w ogrodach. Nieprawidłowy rozwój, kwitnienie czy brązowienie igieł i liści jest sygnałem, że naszym roślinom brak jest odpowiedniej ilości składników mineralnych. Sięgnijmy więc po nawóz mineralny lub organiczny.

Ściółkowanie

Zabieg ściółkowania polega na pokryciu powierzchni ziemi korą, trocinami, wełną drzewną, suchymi liśćmi, kompostem, słomą, sianem, żwirem lub igliwiem. Ma to na celu zachowanie odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków pogodowych. Ściółkowanie hamuje również rozwój chwastów. Pamiętajmy jednak, że igliwie ma kwaśny odczyn i można go stosować jedynie przy roślinach kwasolubnych, takich jak np. różaneczniki, azalie czy wrzosy. Najlepiej jest ściółkować w okresie wczesnej wiosny, kiedy ustąpią pierwsze mrozy. Należy zacząć od spulchnienia gleby i pozbycia się wszystkich obecnych chwastów, następnie między roślinami układamy kilkuwarstwową warstwę ściółki.

Uwaga!

Jak już wcześniej wspominałam, bardzo ważna jest również profilaktyczna ochrona, wymaga ona jednak pewnej wiedzy. Rośliny posiadają swój system odpornościowy, który chroni je przed szkodnikami i chorobami. Działa on jednak tylko w warunkach najbardziej zbliżonych do tych, w jakich rośliny występują w stanie dzikim. Zdobądźmy więc podstawowe informacje na temat pochodzenia naszych roślin oraz ich wymagań glebowo-klimatycznych i takie postarajmy się im zapewnić. Zminimalizuje to czynności pielęgnacyjne i uprawowe oraz pozwoli na uniknięcie porażenia przez choroby, ponieważ rośliny będą mocniejsze i bardziej odporne.

Jak duży jest Wasz ogród? W jakim stylu jest zaprojektowany?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?
Następny artykułJak zaprojektować oczko wodne?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here