Stonki zawsze rozpoczynają swój żer od obrzeży, a później występują placowo. W walce ze stonką możemy sięgać po preparaty ekologiczne oraz po środki chemiczne. Preparaty ekologiczne dzielimy na dwie grupy: wyciągi roślinne oraz mikroorganizmy. Jednym z bardzo dobrze działających preparatów roślinnych jest wyciąg ze złocienia dalmatyńskiego. Jest to tak naprawdę ekstrakt kwasu chryzantemowego, całkowicie ekologiczny. W handlu możemy go nabyć pod nazwą Perytryna naturalna J. Stosujemy go przy dużym zachmurzeniu lub najlepiej nocą, ponieważ jest bardzo wrażliwy na temperaturę. Zalecana dawka wynosi 0,5 kg/ ha. Potwierdzona skuteczność tego środka wynosi 100%! Bardzo ważna jest jednak technika oprysku. Preparat rozprowadzamy bardzo dokładnie, a pH naszej cieczy roboczej nie powinna przekraczać 7,0. Okazuje się, że im większa zasadowość środka, tym jego skuteczność jest mniejsza. Zatem przyjęło się i jest powszechnie stosowane rozcieńczenie cieczy octem w dawce 0,5 litra na 100 litrów wody.

sxc.huŹródło: sxc.hu

Drugim bardzo skutecznym środkiem jest retenon – stanowi go wyciąg z subtropikalnych roślin. Ma on bardzo podobne działanie jak poprzedni insektycyd, z tą jednak różnicą, że dłużej pozostaje w środowisku. Bardzo ważnym jest fakt, że retenon tolerowany jest przez pszczoły. Należy jednak stosować go bardzo ostrożnie, ponieważ jest toksyczny dla ludzi i zwierząt. Jeżeli chcemy zmniejszyć jego toksyczność, mieszamy go z wyciągiem ze złocienia.

Kolejnym preparatem jest wyciąg z drzewa Neem. Jest to środek, który działa w sposób systemiczny. Jego działanie powoduje zmniejszenie apetytu szkodników, co w konsekwencji prowadzi do ich śmierci. Działa również na mszyce.

Ponadto do naturalnych środków zwalczania stonki zaliczamy również: oleje parafinowe, szare mydło oraz sole potasowe, są one jednak stosowane na zdecydowanie mniejszą skalę.

Jedną z głównych metod zwalczania szkodnika jest metoda chemiczna. Wiosną, na odmianach wczesnych zazwyczaj pojawia się potrzeba zwalczania żerujących chrząszczy. W sezonie wegetacyjnym najbardziej szkodliwe są larwy stonki, zatem one również są obiektem zwalczania. Musimy liczyć się z tym, że w związku z ocieplaniem się klimatu gatunek ten jest w stanie wytworzyć nawet dwa pełne pokolenia, co powoduje, że koniecznym jest zwalczanie obu pokoleń. Zalecanymi preparatami są Actra ® 25 WG (dawka 0,08 kg/ha) jak również Karat e Zeon ® 050SC (dawka 0,12-0,16 l/ha).

Uwaga!

Pamiętajmy również, aby podczas wybierania odpowiedniego preparatu zwrócić uwagę na zalecaną temperaturę podczas wykonywania zabiegu, ponieważ może to wpłynąć na jego skuteczność.

Znacie inne sposoby na stonkę ziemniaczaną Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDachówka ceramiczna czy cementowa – porównanie
Następny artykułJak zrobić zaprawę murarską?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here