Zakładanie trawnika zawsze przebiega w kilku etapach. Jednak jednym z najważniejszych jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Po pierwsze, ziemię przekopujemy na mniej więcej głębokość szpadla, następnie za pomocą kultywatora lub glebogryzarki rozbijamy ją. Podczas tego zabiegu starannie usuwamy wszystkie korzenie, chwasty oraz rozłogi perzu i podagrycznika. Jeżeli na stanowiska, na którym zakładamy trawnik rosła darń, wówczas należy ją rozdrobnić i przekopać pod powierzchnią gruntu. Jeżeli mamy do czynienia z podłożem ciężkim, zdecydowanie polecam pracę z glebogryzarką, która rozdrabnia ziemię na bardzo małe kawałeczki- później wystarczy, wyrównać podłoże za pomocą grabi. Jeżeli, wiemy że ziemia na danym terenie ma problemy z przyjmowaniem wody, wówczas podczas przekopywania powinniśmy ulepszyć podłoże na pomocą dodania piachu budowlanego. Jeżeli jednak, woda po opadach deszczu nie wsiąka i gromadzi się na powierzchni wówczas, najlepszym rozwiązaniem będzie założenie studzienki odpływowej w postaci drenażu, najlepiej założyć go na głębokości około 50- 60cm.

Po spulchnieniu podłoża, należy je wyrównać za pomocą grabi. Pamiętajmy, aby podczas wykonywania tej czynności, usunąć wszystkie leżące w ziemi kamienie, resztki korzeni oraz twarde bryły ziemi. Następnie dokładnie wypoziomowanie gruntu. Jeżeli kolejne wyrównywanie będzie potrzebne, wówczas robimy to za pomocą przeciągniętej po powierzchni ziemi deski. Na tym etapie, jest najłatwiej usunąć wszelkie niedociągnięcia, ponieważ kiedy już wysiejemy trawę będzie to niemożliwe. Po pierwszym grabieniu, podłoże wyrównujemy walcem.

Wszystkie nierówności stają się widoczne i możemy teren zgrabić po raz drugi. Teraz możemy spokojnie zabrać się do zakładania trawnika. Nasiona trawy możemy rozprowadzić ręcznie lub za pomocą specjalnie przystosowanego do tego siewnika. Siewnik ma tę zaletę, że podczas korzystania z jego pomocy, mamy pewność, że nasiona zostaną rozrzucone równomiernie na całej powierzchni. Maszynę prowadzimy najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek całej powierzchni naszego przyszłego trawnika. Pamiętajmy, aby nasiona miały jak najlepszą styczność z podłożem, ponieważ w przeciwnym razie mogą mieć problem z ukorzenieniem się. Dlatego też, zaraz po wysianiu, dobrze jest nasiona przysypać specjalnym podłożem do trawników a następnie ubić walcem. Zabieg walcowania przeprowadza się tylko wtedy, kiedy podłoże jest całkowicie suche. Jeżeli ziemia jest mokra, wówczas walcowanie przekładamy na inny dzień.

Teraz pozostało nam jedynie obfite podlewanie nasion i czekanie na pierwsze pojawienie się świeżo założonego trawnika. Jeżeli warunki pogodowe będą sprzyjające, trawa rozwinie się bardzo szybko i już po około 5 tygodniach, będziemy mogli ja po raz pierwszy skosić.

Zobacz, jak założyć trawnik! Radzi Leroy Merlin – YouTube:

Dlaczego zdecydowaliście się na trawnik z siewu? Co Was do niego przekonuje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzafirek ogrodowy- sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułBiznes plan działalności gospodarczej – co to jest?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here