Jesienny ogród to przede wszystkim mieszanka takich odcieni jak żółty, pomarańczowy oraz czerwony. Zatem podczas wyboru gatunków warto zwrócić uwagę oraz dowiedzieć się czegoś więcej na temat jesiennych przebarwień konkretnych roślin. Przede wszystkim musimy się dowiedziećowy, czy ich liście ładnie i dekoracyjnie się przebarwiają.

Azalie, które zazwyczaj wybieramy dla ich pięknych kwiatów, tak naprawdę bardzo ładnie przebarwiają się na różne odcienie koloru pomarańczowego. Niestety często, podczas planowania nasadzeń zapomina się o tym fakcie. Zwróćmy więc na to uwagę i umieśćmy kilka krzewów przed wejściem do domu czy też na pozycjach widocznych z okien budynku.

Jesienny ogród jest coroczną niespodzianką i nie sposób określić, czym w danym sezonie nas zaskoczy. Bowiem sposób wybarwiania się liści jest tak naprawdę uzależniony od warunków atmosferycznych. Jeżeli latem nie dopadła nas susza, wówczas liście będą bardzo intensywnie się przebarwiać i długo pozostaną na drzewie. Jest to również sygnał, że jesień będzie długa, sucha i słoneczna. Pamiętajmy również o tym, że w naszym jesiennym ogrodzie nie może zabraknąć roślin kwitnących.

Na rynku ogrodniczym dostępne są gatunki, które rozpoczynają swoje kwitnienie pod koniec lata oraz zachowują swoje kwiaty aż do pierwszych przymrozków, posiadają one również barwne i dekoracyjne owoce. Chcąc stworzyć piękny ogród jesienny, należy w swych nasadzeniach zaplanować rośliny znajdujące się w poniższym spisie.

ogród jesienią

Fot. sxc.hu

Rośliny zdobiące nasz ogród jesienią:
Rośliny kwitnące
Krzewy: ketmia syryjska, oczar wirginijski, wrzosy.
Pnącza: powojniki wielkokwiatowe, rdest Auberta, wiciokrzew Browna.
Byliny: astry jesienne, złocienie (chryzantemy), rozchodnik okazały, nawłoć ogrodowa, rudbekia błyskotliwa, zimowit jesienny, zawilec japoński.

Rośliny o barwnych liściach
Drzewa i krzewy: berberysy, azalie, brzozy, buki, dąb czerwony, grujecznik japoński, graby, kalina, klony, irgi, miłorząb chiński, sumak octowiec, tulipanowiec amerykański.
Pnącza: dławisz okrągłolistny, winobluszcz trójklapowy, winobluszcz pięciolistkowy, winorośl japońska.
Byliny: liliowce, bodziszki, tiarella, parzydło leśne.

Rośliny o dekoracyjnych owocach
Drzewa i krzewy: irgi, berberysy, liczne odmiany jabłoni ozdobnych, ognik szkarłatny, pigwowiec pośredni, rokitnik wąskolistny, trzmieliny.
Pnącza: dławisz okrągłolistny.

Ile czasu poświęcacie pielęgnacji ogrodu? Jak duży jest Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSztuka konwersacji – savoir vivre
Następny artykułJak odnowić wnętrze?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here