Gleby lekkie cechuje duża przepuszczalność oraz niewielka pojemność wodna. Wiąże się to niestety ze zdolnością do przesychania. Tego typu gleby mają niską zawartość składników pokarmowych. Powinny one zostać wzbogacane przed sadzeniem roślin. Dużą ilość składników pokarmowych mają za to gleby ciężkie. Niestety są one ciężkie w uprawie, słabo przepuszczają wodę. Przed sadzeniem roślin należy je przekopać i zmieszać z piaskiem.

Do roślin iglastych gleba powinna być urodzajna. Może być z rodzaju ciężkich, ale mimo wszystko powinna być przepuszczalna. Istnieje oczywiście również pewna grupa roślin iglastych dobrze rosnących na glebach lekkich. Należą do nich cyprysy, jałowce oraz sosny. Wszystkie rośliny iglaste wymagają podłoża kwaśnego. Na glebach zasadowych możemy sadzić jedynie cisy, cyprysiki oraz niektóre świerki.

Dobrym pomysłem jest stosowanie gotowego podłoża. Zawiera ono odpowiedni odczyn pH, dobrą przepuszczalność oraz dawkę nawozu. Włóknista struktura sprawia, że podłoże ma dużą zdolność wchłaniania wody. Strukturę podłoża może w znacznym stopniu poprawić dodanie obornika. Większa wilgotność podłoża będzie możliwa dzięki wykorowaniu powierzchni przy roślinach. Dodatkowo warstwa kory zakwasza podłoże.

Rośliny iglaste z pojemników możemy sadzić właściwie przez cały sezon. Odpowiednio przygotujmy miejsce dla iglaków. Należy usunąć wszelkie chwasty, kamienie, nieczystości itp. Przed sadzeniem zwróćmy uwagę, na jakość korzeni. Należy usunąć przegniłe i zniszczone korzonki. Roślina w wykopanym dole powinna zostać tak umiejscowiona, aby znalazła się równo z powierzchnią gruntu. Specjalnym podłożem do roślin iglastych wypełniamy wolne przestrzenie i ugniatamy. Staramy się ugniatać ziemię, a nie bryłę rośliny. Musimy pamiętać również o obfitym podlaniu rośliny. Dobrym pomysłem jest zrobienie tzw. niecki z ziemi, która pomoże utrzymać wodę.

Rośliny z bryłą korzeniową sadzimy wiosną i jesienią. Ważne jest to, by bryła miała jak największą liczbę drobnych korzonków. Rośliny z jutowymi siatkami sadzimy nie zdejmując ich. Częstym zbiegiem jest również wkładanie bryły korzeniowej do wody na krótki czas. Dzięki temu korzenie dobrze nasiąkną.

Dzięki prawidłowej i urodzajnej glebie, nasze rośliny odwdzięczą się nam zdrowym i przede wszystkim atrakcyjnym wyglądem.

Jaką ziemię do iglaków wybieracie, żeby rosły zdrowe i atrakcyjne? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest, na czym polega zdrada emocjonalna?
Następny artykułJak zakończyć romans z żonatym mężczyzną?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here