W głowie. Można powiedzieć, że każda zdrada zaczyna się w głowie, ale zdrada emocjonalna zwykle się tu również kończy. Jednym z jej aspektów jest ciągłe myślenie o innej osobie. Chodzi o myślenie na tyle intensywne, że platoniczna kochanka czy kochanek całkowicie pozbawia stałego partnera naszej uwagi. Zdrada emocjonalna to coś znacznie więcej niż tylko erotyczne fantazjowanie o przystojnym koledze. W grę wchodzi tu autentyczne zaangażowanie. Przestają nas interesować sprawy męża czy żony, natomiast najmniejszy problem „przyjaciela” spędza nam sen z powiek.

W pamięci. Kolejnym elementem zdrady emocjonalnej bywa całkowite zdominowanie przez kochanka naszej pamięci. Często mówi się, że osoba dopuszczająca się psychicznej niewierności jest zdystansowana wobec partnera i nieobecna. Ciągle rozpamiętuje spotkania z innym i nieustannie za nim tęskni. W tym sensie zdrada emocjonalna może dotyczyć na przykład byłej partnerki, z którą mężczyzna musiał z jakiś powodów się rozstać, ale jej osoba nadal dla niego wiele znaczy.

W sercu. Psychiczna niewierność polega również na głębokim zaangażowaniu uczuciowym w relację poza stałym związkiem. Niektórzy twierdzą nawet, że taka forma nielojalności jest dla nich bardziej dotkliwa, ponieważ narusza same fundamenty małżeństwa. Trzecia osoba nie posiada wprawdzie ciała naszego ukochanego, ale za to zostaje obdarzona wszystkim tym, co należy się nam samym – jego miłością, uwagą, wsparciem.

W kalendarzu. Zdrada emocjonalna nieuchronnie wiąże się także z poświęcaniem czasu komuś innemu niż stałemu partnerowi. Ta cecha niewierności bywa szczególnie raniąca. Przy dzisiejszym tempie życia, kiedy jesteśmy stale zabiegani, obdarzenie kogoś naszym cennym czasem nabiera wyjątkowego znaczenia. Dlatego uświadomienie sobie, że ukochany zamiast wybrać się z nami na spacer wolał pójść do kina z „koleżanką” jest naprawdę bolesne.

Uwaga!

Zdrada emocjonalna narusza najbardziej elementarne zasady związku partnerskiego. Jest dużym obciążeniem psychicznym dla obojga partnerów i mimo że najczęściej nie wiąże się z seksualną niewiernością, często miewa bardzo niekorzystne skutki.

Czy uważacie, że zdrada emocjonalna, to również zdrada? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak i kiedy przycinać żywopłot?
Następny artykułJaka ziemia do sadzenia iglaków?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here