Marzenia o barwnych zakątkach w ogrodzie, które przetrwają wiele sezonów, mogą zostać zrealizowane dzięki bylinom. Byliny będą wymagały od nas podlewania, nawożenia, czasem odmładzania. Długo żyjące okazy mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez dziesięć lat, przy tym co roku pięknie kwitnąć.

Na wytrzymałość bylin ogromny wpływ ma stanowisko. Byliny takie jak bodziszki czy liliowce doskonale rosną i w cieniu i w pełnym słońcu.

W grupie najpopularniejszych bylin doskonale radzących sobie w pełnym słońcu znajdują się: Krwawnik wiązówkowaty Achillea filipendulian, Przywrotnik Alchemilla mollis, Aster krzaczasty Aster dumosus, Nachyłek okółkowy Coreopsis verticillata, Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea, Dzielżan Helenium, Gailardia Gaillardia, Złocień wielki Leucanthemum maximum, Pysznogłówki Monarda, Firletka chalcedońska Lychnis chalcedonica.

Rabaty cieniste należy podzielić na mocno zacienione i półcieniste. Na półcieniste miejsca z dobrą, lekko wilgotną ziemią doskonałe warunki znajdują zawilce japońskie i tojady. Bardzo dobrze czują się także byliny tj. Bergenia Bergenia, Dzwonek brzoskwiniolistny Campanula persicifolia, Serduszka okazała Dicentra spactabilis, Bodziszek czerwony Geranium sylvaticum, Funkia Hosta, Ułudka wiosenna Omphalodes verna.

Doborowym towarzystwem dla wielu roślin m ogrodzie będą kwiaty ostróżki Delphinium. Nie mają one sobie równych. Zebrane są w wąskie strzeliste kwiatostany, osiągają nawet do 2m wysokości. Odmiany mają barwy niebieskie, białe, różowe, fioletowe, łososiowe,. Kwitną w czerwcu i lipcu.

Interesującym tłem w ogrodzie będą malwy Althea rosea czy Alcea rosea. Charakteryzują się one wysokim pędami zakończonymi kwiatostanem. Ich paleta barw jest bardzo szeroka.

Pośród krzewów pięknie wyglądają także liliowce Hemerocalis. Najlepiej rosną na glebie żyznej, lekko kwaśnej. Powinny być jedynie obficie nawadniane. Liliowce rozkwitają w lipcu i sierpniu. Ciepłe barwy kwiatów łączymy z roślinami o chłodnych kolorach i na odwrót. Dobrym towarzystwem dla liliowców może być Rozchodnik okazały Sedum telephium. Jego ciekawe baldachy utrzymują się aż do pierwszych przymrozków. Rozchodniki lubią susze, piaszczyste podłoże i nasłonecznione stanowiska. Są również odporne na brak wody.

Parą zdobiącą ogrody na przełomie czerwca i lipca są kocimiętki i płomyki. Niższa kocimiętka przysłania niezbyt atrakcyjne podstawy płomyka.

A jakie byliny znajdują się/ znajdą się w Waszym ogrodzie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak powiedzieć przyjacielowi, że się go kocha?
Następny artykułUprawa kawy w domu

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here