Cenną rośliną jest Bodziszek kantabryjski Geranium x cantabrigience osiągający wysokość 20–30 cm. Jest to roślina odporna na mróz, ma bardzo małe wymagania siedliskowe. Dobrze rośnie w słońcu oraz pod drzewami. Kwiaty najczęściej różowe utrzymują się do września. Liście są najbardziej dekoracyjne jesienią, gdy przybierają barwę żółtoczerwoną.

Jesienną rabatę ożywią także kwiaty Zawilca japońskiego Anemone x hybrida. Bylina ta może osiągnąć wysokość nawet 1,5 m. Kwiaty kwitnące do października mogą przybierać barwę białą, różową, czerwoną i fioletową. Wymagają gleb żyznych i wilgotnych.

Atrakcyjną byliną jest Zimowit jesienny Colchicum autumnale. Już w marcu roślina ta wytwarza liście, które później zasychają. Kwiaty wysokości do 15 cm ukazują się jesienią. Mogą mieć barwę purpurowoliliową, różowoliliową, różową i białą. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego oraz gleb zasobnych w składniki pokarmowe. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina trująca.

Uzupełnieniem nasadzeń bylinowych na jesiennych rabatach są krzewy liściaste. Niezwykle wdzięczne są wszystkie odmiany irg. Irga pozioma Cotoneaster horizontalis ma płożący pokrój, osiąga wysokość do 70cm. Białe kwiaty na roślinie pojawiają się w czerwcu. Na jesień pędy zdobią czerwone owoce. Irga pozioma jest mrozoodporna, jednak podczas bardzo ostrych przymrozków może przymarzać. Nie ma specjalnych wymagań siedliskowych.

Ozdobna z kwiatów jesienią jest Ketmia syryjska Hibiscus syriacus. Kwiaty są efektowne, o barwie niebieskiej, różowej, fioletowej, czerwonej, żółtej i pomarańczowej. Ketmia zimą może przemarzać dlatego dobrze jest okrywać roślinę. Wymaga gleb próchnicznych i przepuszczalnych. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte.

Bardzo interesujące na jesiennych rabatach będą połączenia roślin z trawami ozdobnymi. Przebarwiają się one jesienią na żółto i czerwono. Powstają niezwykłe efekty wizualne np. z traw oszronionych zimą. Efektownie wyglądają kwiatostany Trzcinnika ostrokwiatowego Calamagrostis x acutiflora. Wiechy kłosów pojawiające się już w czerwcu mają beżową barwę, pozostają ozdobą aż do jesieni.

Jakie rośliny wybraliście do swojej rabaty na jesień? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrądzik różowaty – objawy, leczenie
Następny artykułChryzantemy – uprawa

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here