Termin sadzenia roślin cebulowych związany jest tak naprawdę z ich naturalnym rytmem wegetacyjnym oraz z temperaturą otoczenia. Należy wsadzić roślinę do ziemi, zanim zacznie ona sama wypuszczać korzenie, które są potrzebne do zapewnienia wystarczającej ilości wody podczas kiełkowania. Z roślinami niezimującymi w gruncie, sprawa jest nieskomplikowana: sadzimy je na wiosnę, zazwyczaj pod koniec kwietnia lub z początkiem maja. Sprawa zdecydowanie komplikuje się, kiedy mamy do czynienia z roślinami zimującymi w gruncie. Te, które zachwycać nas będą spektaklem barw na wiosnę sadzimy od sierpnia do wczesnej zimy.

Są to:
arum (Arum italicum),
krokusy właściwe (Crocus),
rannik (Eranthis),
szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris),
szachownica cesarska (Fritillaria imperialis),
lilia biała (Lilium candidum),
narcyzy (Narcissus).
Od sierpnia do października sadzi się m.in.:
wielkokwiatowe przebiśniegi (Galanthus),
hiacynty (Hyacinthus),
lilię bulwkowatą (Lilium bulbiferum),
szafirki (Muscari),
Tulipany (Tulipa)
karłowe narcyzy (Narcissus),
ornitogallum (Ornithogallum),
puszkinię (Puschkinia).
czosnek modry, złocisty i karatawski (Allium cyaneum, moly, karataviense),
cebulicę syberyjską (Scilla sibirica).
W październiku możemy rozpocząć sadzenie:
galtonię (Galtonia),
niektóre mieczyki (Gladiolus communis i palustris – także w kwietniu),
lilię wspaniałą i tygrysią (Lilium speciosum i tigrinum).

Głębokość na jakiej sadzimy cebule uzależniona jest od ich wielkości. Zazwyczaj głębokość ta jest równa dwóm lub trzem docelowym wysokościom rośliny. Jeżeli mamy do czynienia z glebami lekkimi, może to być nieco głębiej. Odstępy między cebulami powinny wynosić ok. 2-3 szerokości cebuli. Zaleca się również sadzenie cebul po kilka sztuk razem w większym dole, wykopanym za pomocą szpadla. Pamiętajmy, aby nie sadzić roślin symetrycznie ponieważ będzie to wyglądać w sposób nienaturalny. Po wykopaniu dołu pod cebule a przed ich osadzeniem, dobrze jest wymieszać grunt z mączką kostną. Początkujący ogrodnicy mają czasem problem z rozróżnieniem części górnej i dolnej cebuli, w takiej sytuacji najlepiej ułożyć ją na boku. Następnie cebulkę przykrywamy ziemią, rozbijając jej grudy i lekko ugniatając (usuwamy w ten sposób wolne przestrzenie z powietrzem). W ogrodach skalnych, zanim posadzimy cebule najpierw usuńmy wierzchnią warstwę żwiru.

Po posadzeniu, najlepiej pokryć glebę torfem i rozdrobnioną korą dekoracyjną. Taka ściółka ogranicza wzrost chwastów oraz zabezpiecza podłoże przed utratą wilgoci. W przypadku cebul sadzonych jesienią, grubsza warstwa ściółki, zabezpiecza je przed przemarznięciem.

Celem uchronienia roślin przed nornicami i innymi gryzoniami, możemy uprawiać je w ażurowych koszyczkach zakopanych w ziemi. Ponadto, kiedy będziemy wykopywać cebule z gruntu, będziemy mieli pewność, że wykopaliśmy wszystkie.

Na jakie kwiaty cebulowe się zdecydowaliście? Dlaczego te wybraliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRododendron – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułJakie rośliny na żywopłot?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here