Zdrowe paznokcie można poznać po tym że są:
– lśniące
– gładkie
– lekko różowe
– przezroczyste

Paznokcie mogą swoim wyglądem pokazać, iż w organizmie dzieje się coś złego. Zmiany chorobowe są widoczne od razu na płytce, która przestaje po prostu spełniać wymienione wcześniej kryteria. Objawem zaburzeń hormonalnych lub troficznych (zaburzenia ”odżywiania” paznokci) mogą być następujące:
– odstawanie paznokci od brzegów
– złuszczanie się paznokci
– tworzenie bruzd (pionowych lub poziomowych)

Białe plamki na paznokciach – to najczęściej pęcherzyk powietrza, które mogły się dostać pod płytkę. Białe plamki mogą występować w formie punkcików, pasków lub biała barwa może obejmować większą część paznokcia. Może również wystąpić bielactwo prążkowe – wówczas na paznokciach pojawiają się poprzeczne prążki
Przyczyny ich powstawania są różne:
1. Niedobór cynku i wapnia. W takim wypadku zaleca się jeść ryby oraz stosować okłady z oliwy z cytryną na paznokcie.
2. Plamki na 1-2 paznokciach – mogą wskazywać na uszkodzenia mechaniczne płytki (na przykład w związku z mechanicznymi uszkodzeniami).
3. Plamki wiązać się mogą również z wystąpieniem zaburzeń w metabolizmie.
4. Osłabienie odporności na choroby wirusowe.
5. Mikromery powstające na skutek niewłaściwe przeprowadzonego manicure.

Białe plamy na paznokciach mogą być przemijające, gdy przyczyna tkwi w chorobie zakaźnej, połączonej z wysoką gorączką. Trwałe zmiany koloru płytki (zabielenie) może występować przy takich chorobach jak marskość wątroby czy zespól nerczycowy. Wynika to z obniżenia albuminy w surowicy krwi. Czasami też towarzyszą grzybicy. Oprócz już wspomnianych przyczyn i urazów, białe plamki wiązać się mogą z zatruciem metalami ciężkimi.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAkcesoria do pedicure
Następny artykułBłędy w malowaniu paznokci

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here