Jedną z wizytówek Gdańska jest Długie Pobrzeże z szeregiem bram wodnych. Do ważnych miejsc należy także Westerplatte, Twierdza Wisłoujście oraz granicząca z Sopotem dzielnica Oliwa.

W mieście Heweliusza znajdziemy wiele cennych kościołów, do których wstęp jest bezpłatny. Warto tu wymienić chociażby największą na świecie świątynię zbudowaną z cegły, czyli Kościół Mariacki, barokową Kaplicę Królewską, Kościół św. Katarzyny, Archikatedrę Oliwską czy Kościół św. Brygidy.

Za darmo dostaniemy się ponadto na tereny zielone Gdańska: nadmorski Park Jelitkowski, Park Oliwski, Park Kuźniczki. Nic nie będzie nas kosztować odkrywanie uroków Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w którym znajdziemy 144 pomniki przyrody. Dla wielu największą atrakcją turystyczną Gdańska, która jest dostępna za darmo, pozostaną z pewnością nadbałtyckie plaże ze zorganizowanymi kąpieliskami.

Codziennie od 10:00 do 18:00 zwiedzać można bezpłatnie Izbę Mikołaja Kopernika – stałą wystawę w Kamienicy Gotyk, która jest najstarszą zachowaną kamienicą ceglana w tym mieście. Prezentowana jest tutaj m.in. kopia dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Nic nie kosztuje również wstęp na wystawę „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk” w Centrum Hewelianum oraz wystawy na Dworze Bractwa św. Jerzego.

Istnieje ponadto możliwość zakupu „Karty Turysty”, która uprawnia do bezpłatnego wstępu do 20 muzeów w mieście i okolicach.

Wiele z gdańskich muzeów, do których wstęp jest płatny, dostępnych jest za darmo w wyznaczone dni. W czasie trwania sezonu turystycznego – od połowy czerwca do połowy wrześniaw każdy poniedziałek bezpłatny jest wstęp do warowni Westerplatte. We wtorki warto odwiedzić atrakcje w historycznym centrum: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Bursztynu.

W piątki dla oszczędnych turystów swoje drzwi otwiera Muzeum Narodowe. Zobaczyć można wystawy stałe Oddziału Sztuki Dawnej, Oddziału Sztuki Nowoczesnej oraz Oddziału Etnografii. Wstęp do Muzeum Archeologicznego bezpłatny jest w soboty w godzinach 10:00-16:00. Do Muzeum Stoczni Gdańskiej nie dostaniemy się za darmo, ale w środy możemy to zrobić najtaniej – promocyjny bilet kosztuje 2 zł.

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo można zobaczyć za darmo we Wrocławiu?
Następny artykułCo można zobaczyć za darmo w Toruniu?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here