Szlak o długości 3,5 km zaczyna się przy słynnym Pomniku Kopernika na Rynku Staromiejskim. Po drodze mija się neorenesansowy Dwór Artusa, mury miejskie i średniowieczną Krzywą Wieżę, okazałą Bramę Klasztorną, Dom Kopernika, ruiny zamku krzyżackiego i barokową Kamienicę pod Gwiazdą.

Na tej samej trasie znajduje się wiele kościołów: wzniesiony przez protestantów barokowy Kościół Ducha Św., gotycki Kościół NMP, najstarsza toruńska świątynia czyli Katedra śś. Janów, okazały Kościół św. Jakuba oraz neogotycki Kościół św. Szczepana. Wstęp do większości świątyń jest w Toruniu bezpłatny. Zwiedzane Katedry śś. Janów kosztuje 3 zł.

Toruń należy do najbardziej zielonych miast w Polsce. Za darmo dostaniemy się do większości parków, w tym na otaczające starówkę Planty. Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu oraz Park na Bielawach to najstarsze wydzielone tereny zielone, a Barbarka – największy teren rekreacyjny.

Planetarium i Orbitarium, w których prezentowane są seanse popularyzujące wiedzę o wszechświecie i astronomii, niestety nie są dostępne za darmo. Warto natomiast wybrać się do nich w weekend lub święto, kiedy wszystkim odwiedzającym przysługują bilety ulgowe. W wybrane dni tygodnia bezpłatnie dostępne są toruńskie galerie. We wtorek ani grosza nie zapłacimy za wstęp do Galerii Sztuki Wozownia, a w czwartek – do Galerii Sztuki Współczesnej.

Również ofertę toruńskich muzeów oszczędni turyści powinni przyjąć z zadowoleniem. Od wtorku do piątku otwarte jest Muzeum Uniwersyteckie UMK, do którego wstęp jest zawsze wolny. Większość pozostałych muzeów udostępnia swoje zbiory bezpłatnie w jeden dzień tygodnia – w środę. Możemy wówczas zorganizować sobie całkowicie darmową wycieczkę po muzeach. Nic nie zapłacimy za wstęp na wystawy stałe w Ratuszu Staromiejskim, Domu Eskenów oraz Muzeum Etnograficznym. Bezpłatne będzie też wejście do Kamienicy pod Gwiazdą i Muzeum Podróżników.

Ponadto Toruń włącza się nie tylko w obchody Nocy Muzeów, ale również organizuje nocne zwiedzanie z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków (kwiecień), Dni Torunia (czerwiec) oraz Europejskich Dni Dziedzictwa (wrzesień).

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo można zobaczyć za darmo w Gdańsku?
Następny artykułCo można zobaczyć za darmo w Barcelonie?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here