W stolicy, nie ponosząc żadnych kosztów, możesz zwiedzić Stare Miasto. Jego najciekawsze atrakcje to między innymi: Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III, Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki, Barbakan oraz liczne zabytkowe kamienice. Za darmo możesz także dostać się do większości położonych tutaj kościołów. Tak jest w przypadku Bazyliki Archikatedralnej, XIV-wiecznego kościoła św. Marcina oraz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Nic nie kosztuje również wstęp do najpiękniejszych parków: Łazienek Królewskich i Ogrodu Saskiego, a także do Ogrodu Biblioteki Uniwersyteckiej.

W Warszawie jest szereg muzeów, które prezentują swoje zbiory całkowicie za darmo. Od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-20:00 udostępnia swoje wystawy i księgarnię Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Pańskiej 3. Każdy, kto ukończył 14 rok życia, może za darmo odwiedzić Pawilon X Cytadeli Warszawskiej, który jest częścią Muzeum Niepodległości. Wstęp do tego pawilonu, poświęconego walkom narodowo-wyzwoleńczym w okresie rozbiorów Polski, możliwy jest od środy do niedzieli w godzinach 9:00-16:00. W tym samym czasie swoje zbiory za darmo udostępniają dwa muzea, które znajdują się w forcie Czerniakowskim: Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. W pierwszym z nich znajdziemy pamiątki po Polakach zamordowanych w Katyniu, a w drugim – zabytki polskiego uzbrojenia wojskowego.

Wiele z warszawskich muzeów, do których wstęp jest płatny, dostępnych jest za darmo w wyznaczone dni. W poniedziałek warto odwiedzić Muzeum Kolejnictwa oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie, we wtorekMuzeum Fryderyka Chopina oraz galerie stałe Muzeum Narodowego, a w środęMuzeum Wojska Polskiego.

Można też odwiedzić Pałac Dziekana Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (Stare Miasto ul.Dziekania 1) gdzie codziennie odbywają się koncert chopinowskie organizowane przez Chopinconcerts.pl

Sporo muzeów otwiera się dla oszczędnych turystów w czwartek. Jest to między innymi: Królikarnia, Galeria Azjatycka Muzeum Azji i Pacyfiku, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Sobota to czas na wyprawę do Muzeum Etnograficznego lub Muzeum Sportu i Turystyki. W niedzielę za darmo możesz zwiedzać tak duże i ważne muzea jak: Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski w Warszawie, Fotoplastikon, Muzeum Ziemi PAN i Państwowe Muzeum Archeologiczne.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo można zobaczyć za darmo w Krakowie?
Następny artykułCo można zobaczyć za darmo we Wrocławiu?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here