Turystyczno kulturalnym centrum Łodzi jest ulica Piotrkowska a także okolice Pałacu Poznańskiego i jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych, czyli Manufaktura. Będąca wizytówką Łodzi ulica Piotrkowska ciągnie się na długości ponad 4 km i jest tym samym jedną z najdłuższych handlowych ulic w Europie. To swoista oś centralna, wokół której rozwinęło i koncentrowało się przemysłowe miasto. Od 1990 ulicę Piotrkowską przeistoczono w deptak, który swoją funkcją przypomina starówki innych polskich miast. Specyficzną atmosferę tego miejsca tworzą ciekawe pod względem architektury budynki, restauracje i puby. Miłośników kina przyciąga tutaj Aleja Gwiazd, której pomysłodawcą był Jan Machulski.

Idąc wzdłuż ulicy Piotrkowskiej podziwiać można wiele ciekawych zabytków historycznych. Spośród tych najważniejszych warto wymienić chociażby klasycystyczną Białą Fabrykę Ludwika Geyera. Miejsce, w którym uruchomiono pierwszą w mieście maszynę parową o mocy 60 KW i wzniesiono pierwszy komin, mieści obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa (jedyne w Polsce). Przy ulicy Piotrkowskiej warto też zwrócić uwagę na eklektyczny Pałac Juliusza Heinzla, którego budowę według projektu Otto Gheliga zakończono w 1882 r. Budynek został połączony z fabryczną zabudową, stanowiąc tym samym doskonały przykład wykorzystania funkcji mieszkalnej, handlowej i reprezentacyjnej. Dziś budynek mieści siedzibę Urzędu Miasta i Łódzkiego Wojewody.

Godnym odwiedzenia miejscem jest też m.in. największy w Europie Cmentarz Żydowski, neobarokowy Pałac Poznańskiego stojący u zbiegu ul. Zachodniej i Ogrodowej (dawna fabryka kryje w swych wnętrzach Muzeum Miasta Łodzi) czy Archikatedra św. Stanisława Kostki (także przy ul. Piotrkowskiej) – jeden z największych kościołów w Polsce i najwyższy budynek miasta zarazem. To zaledwie kilka z wielu przykładów ciekawych budynków i zabytków Łodzi – miłośników architektury zainteresować tu może niemalże każda kamieniczka czy poprzemysłowy budynek.

Chyba żadna osoba odwiedzająca Łódź nie może pozostać obojętna wobec budynku Manufaktury. Wielofunkcyjne centrum, które powstało w miejscu dawnej Fabryki Izraela Poznańskiego (to tutaj toczyła się akcja „Ziemi Obiecanej” Reymonta) będące dziś jednym z ważniejszych symboli miasta, otworzone zostało w 2006 roku. Trwającą kilka lat przebudowę przeprowadzono w taki sposób, aby zachować dawną atmosferę tego miejsca, co się z pewnością udało. O tym, że Manufaktura sama w sobie stanowi wyjątkową atrakcję Łodzi świadczyć może chociażby fakt, iż w 2010 obiekt uhonorowano Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego roku.

Chcielibyście wybrać się do Łodzi? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChleb bezglutenowy – przepis
Następny artykułPotrawy bezglutenowe – przepisy (sałatka, łosoś)

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here