Na tle innych zabytkowych miast Podkarpacia wyróżnia się Przemyśl. Zobaczyć tu warto rynek z najbliższą zabudową, renesansowy Zamek Kazimierzowski i Pałac Lubomirskich. Najważniejsze kościoły to Bazylika Archikatedralna, Kościół św. Antoniego Padewskiego i Kościół św. Teresy. Jest wiele klasztorów, które zajmowane są między innymi przez franciszkanów, karmelitów i benedyktynki. Sobór św. Jana Chrzciciela, Cerkiew Matki Bożej Bolesnej i Cerkiew Zaśnięcia NMP to tylko kilka świątyń użytkowanych przez ludność prawosławną. W czasie drugiej wojny światowej zniszczona została większość synagog, ale przetrwały dwie, które Niemcy wykorzystywali do własnych potrzeb – zaadaptowana na budynek elektrowni Synagoga Zarańska oraz mieszcząca stajnię dla koni Nowa Synagoga.

W pobliżu Przemyśla wartą uwagi miejscowością są Bolestraszyce, w których znajduje się arboretum (ogród dendrologiczny) z wieloma rzadkimi gatunkami roślin.

Na Podkarpaciu warto przyjrzeć się historycznym miastom i miasteczkom. Krosno pochwalić może się zabytkowym zespołem architektonicznym, renesansowymi kamienicami z podcieniami, licznymi kościołami i klasztorem jezuitów. Zabudowa Jarosławia jest świadectwem historii przenikania się kultury polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Przeworsk, oprócz zabytkowych świątyń, mieści na swoim terenie zespół pałacowo-parkowy wzniesiony przez rodzinę Lubomirskich oraz jedyny w Polsce żywy skansen – odtwarzający realia galicyjskiego miasteczka Pastewnik. Każdego roku tłumy Żydów z całego świata odwiedzają Leżajsk i tutejszy grób cadyka Elimelecha.

W Łańcucie turyści podziwiają jeden z najpiękniejszych w Polsce zamków. Otoczona ogrodami rezydencja magnacka Lubomirskich i Potockich wyróżnia się bogactwem zbiorów. Zespoły pałacowo-parkowe oglądać można również w Krasiczynie, Baranowie Sandomierskim, Sieniawie i Dukli.

W wielu miejscach województwa wydobywa się wodę mineralną. Najpopularniejsze uzdrowiska to: Iwonicz Zdrój, Rymanów Zdrój, Polańczyk Zdrój i Horyniec Zdrój.

Podziwianiu przyrody i aktywnej turystyce służą najlepiej podkarpackie góry. Całkowicie dzikie niegdyś Bieszczady dysponują dzisiaj dobrą bazą turystyczną. Wiele ośrodków wypoczynkowych znajduje się przy Jeziorze Solińskim, które latem przyciąga prawdziwe tłumy. Na piesze wędrówki doskonałym miejscem jest również Beskid Niski z Magurskim Parkiem Narodowym.

Czy byliście kiedyś na Podkarpaciu? Co spodobało Wam się najbardziej? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRozstanie z rozsądku
Następny artykułCo warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here