Pełniący funkcję stolicy województwa Wrocław to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Polski. Warto zwiedzić przede wszystkim Stare Miasto, w tym średniowieczny rynek z późnogotyckim budynkiem ratusza oraz przyległy Plac Solny i plac wokół kościoła św. Elżbiety. Miejscem o wyjątkowym uroku jest też stary Ostrów Tumski. Wśród wspaniałej architektury tego rejonu miasta zwrócić trzeba uwagę na kościoły: Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, XIII-wieczny kościół św. Idziego, Kościół św. Krzyża Kościół św. Bartłomieja. Najbardziej oryginalne atrakcje Wrocławia to między innymi ulica Stare Jatki z pomnikiem ku czci zwierząt rzeźnych i porozrzucane po całym mieście figurki krasnali.

Lista dolnośląskich miast, w których zobaczyć można ciekawe zabytki, jest naprawdę długa. Na uwagę zasługuje Jelenia Góra z piękną zabudową centrum i osiedlami willowymi. Warto zobaczyć tu budynek ratusza, fontannę z posągiem Neptuna oraz mury obronne. Kłodzko wyróżnia się malowniczym położeniem i potężną XVII-wieczną twierdzą z udostępnianymi turystom podziemiami. Legnica szczyci się należącym do najstarszych w Polsce Zamkiem Piastowskim, a także Starym Ratuszem i Katedrą św. Piotra i Pawła. Głogów to między innymi Zamek Książąt Głogowskich z muzeum oraz średniowieczne fortyfikacje.

Najbardziej rozpoznawalnym zamkiem regionu jest Książ, który swoimi rozmiarami ustępuje jedynie obiektom w Malborku i Krakowie. Turystom udostępniana jest część kompleksu, w tym centralny Zamek Piastowski. Zamki gotyckie można znaleźć w wielu miejscach województwa, a najważniejsze z nich to: zamek Grodno, zamek Chojnik i zamek Bolczów.

Ciekawe atrakcje kryje Złotoryja i kilkukrotnie mniejszy Złoty Stok. W pierwszym mieście znajduje się podziemna trasa turystyczna, która została wykuta w XVII wieku na potrzeby kopalni złota. W drugim istnieje możliwość wcielenia się w poszukiwacza cennego kruszcu, przejażdżki podziemnym tramwajem oraz podziwiania podziemnego wodospadu.

Pięknie prezentują się dolnośląskie miejscowości uzdrowiskowe z wieloma sanatoriami. Są to: Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Lądek Zdrój, Cieplice Zdrój, Świeradów Zdrój i Czerniawa Zdrój.

Aktywnej turystyce i podziwianiu przyrody sprzyjają góry i kotliny: Sudety, Kotlina Jeleniogórska i Kotlina Kłodzka. Pominąć nie można Gór Stołowych z rezerwatem Błędne Skały i Szosą Stu Zakrętów.

Na Dolnym Śląsku nie brakuje miejsc, w których można uprawiać wspinaczkę, jazdę na rowerze, narciarstwo i kajakarstwo.

Co uważacie za największą atrakcję Dolnego Śląska? Wypowiedzcie się w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć na Podkarpaciu?
Następny artykułCo warto zobaczyć na Warmii i Mazurach?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here