Stolicą województwa jest Olszyn, który w swoim Muzeum Warmii i Mazur przybliża historię regionu. Warto tutaj zobaczyć gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej, Bazylikę św. Jakuba Apostoła, Stary Ratusz oraz dawne mury obronne z Bramą Wysoką. Wieża ciśnień z końca XIX wieku została w Olszytynie zaadaptowana na obserwatorium astronomiczne.

W Elblągu swój początek ma jedna z największych atrakcji turystycznych województwa warmińsko-mazurskiego – Kanał Elbląski. To najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, który systemem śluz i pochylni łączy liczne jeziora. Własną łodzią lub statkiem wycieczkowym można tutaj pokonać ponad 80 kilometrów urokliwych okolic. W samym Elblągu na największa uwagę zasługuje starówka z kościołem katedralnym, XIV-wieczną Bramą Targową i pozostałościami fortyfikacji.

Dwadzieścia kilometrów na północ od Elbląga znajduje się miejscowość Kadyny, gdzie rośnie największy dąb w Polsce – Dąb Bażyńskiego. Wysokie na 25 metrów drzewo liczy sobie prawdopodobnie około 700 lat. We wsi jest też stadnina koni oraz szereg chronionych zabytków, między innymi zespół klasztorny franciszkanów i przydrożne kaplice. Nad Zalewem Wiślanym zobaczyć trzeba również Frombork z pięknym Wzgórzem Katedralnym. Mieści się na nim gotycka bazylika, niezwykła Wieża Radziejowskiego oraz Muzeum Mikołaja Kopernika. Uznaje się, że to właśnie w tym miejscu powstawało najsłynniejsze dzieło polskiego astronoma, czyli „O obrotach sfer niebieskich”.

Dużą atrakcją turystyczną regionu jest pole bitwy pod Grunwaldem. Znajduje się ono około 2 kilometry od wsi Grunwald w powiecie ostródzkim. Historyczne zwycięstwo upamiętnia tutaj pomnik, a każdego roku – w połowie lipca – odbywają się Dni Grunwaldu z przyciągającą coraz większe tłumy inscenizacją walk. Kolejną historyczną perełkę kryje nieodległa wieś Gierłoż. Zwiedzać tam można ruiny bunkrów kwatery Hitlera „Wilczy Szaniec”.

Status uzdrowiska posiada Gołdap, gdzie leczyć można między innymi schorzenia narządów ruchu i układu oddechowego. Co ciekawe, znajduje się tu również wyciąg narciarski, który sprawia, że miejscowość jest równie atrakcyjna latem, jak i zimą.

Najsłynniejszym ośrodkiem żeglarskim są Mikołajki, które dysponują dobrą bazą noclegową. Dzięki stacjonującym tutaj statkom Żeglugi Mazurskiej wyruszyć można w podróż po krainie wielkich jezior. Popularne miejscowości wypoczynkowe to także: Giżycko, Ruciane-Nida, Szczytno, Węgorzewo i Mrągowo.

Gdybyście wybierali się na Warmię i Mazury, które miejsce odwiedzilibyście w pierwszej kolejności? Wypowiedzcie się w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?
Następny artykułCo warto zobaczyć na Podlasiu?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here