Palermo to stolica regionu i centrum gospodarki, kultury i turystyki na wyspie. Jednym z najokazalszych i najczęściej odwiedzanych zabytków miasta jest tutejsza katedra. Wielokrotnie przebudowywany, zwieńczony kopułami budynek mieści w swoich wnętrzach groby królewskie i bogaty w eksponaty skarbiec.

Palazzo dei Normanni to dawna siedziba królów i obecne miejsce zgromadzeń sycylijskiego parlamentu. Budowę pałacu, który w okresie panowania Normanów należał do najważniejszych dworów Europy, rozpoczęto już w IX wieku. Wewnątrz budynku warto zwrócić uwagę przed wszystkim na kaplicę królewską i bizantyjskie mozaiki. Dwa inne pałace znajdują się w dawnym parku królewskim, który nie przetrwał do dzisiaj, choć w okresie swojej świetności nazywany był „rajem na ziemi”. Zarówno pałac Zisa, jak i Cuba zachowały elementy oryginalnej sztuki islamu.

Za jeden z najwspanialszych pomników architektury uchodzi również XII-wieczny Kościół San Giovanni z charakterystycznymi czerwonymi kopułami. Koniecznie trzeba udać się też na któryś z tutejszych zatłoczonych bazarów.

Dawną potęgą wyspy były Syrakuzy – ważna kolonia grecka, centrum kultury i ojczyzna Archimedesa. W mieście o niezwykłej historii zachowały się ruiny trzech greckich świątyń, starożytnego teatru greckiego i rzymskiego amfiteatru z II wieku oraz potężnego Ołtarza Hierona, na którym niegdyś składano ofiary. Nie brakuje tu zabytków średniowiecznych, jak kościoły, arystokratyczne pałace czy zamek Maniace. Potężna grota skalna nazywana Uchem Dionizosa wykorzystywana była przez starożytnych jako więzienie.

Na Sycylii zachwycić potrafi Taormina. Miasteczko położone jest malowniczo na stromych zboczach wzgórz, z widokiem na przepiękną zatokę wysepki Isola Bella. Znaleźć tu można grecki amfiteatr, średniowieczną katedrę oraz Palazzo Corvaja – pałac, którego początki szacuje się na X wiek.

Na południowym wybrzeżu wyspy znajduje się 60-tysięczne Agrigento z zespołem budynków sakralnych z V wieku p.n.e. Miasto założone zostało przez greckich kolonistów, ale zdobywane było przez Kartagińczyków, Rzymian, Arabów i Normanów. Jego burzliwą historię śledzić można oglądając – poświęcone bóstwom takim jak Zeus czy Herkules – świątynie, a także ruiny domów, grobowce i średniowieczne kościoły.

Czy macie swoje ulubione miejsca na Sycylii? Opiszcie nam je!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Brazylii?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Mediolanie?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here