Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Mediolanu jest Katedra Narodzin św. Marii – Duomo. To potężny (trzeci co do wielkości w Europie) kościół, którego kompletne wzniesienie i wykończenie zajęło prawie sześć wieków. Gotycka świątynia ozdobiona jest z zewnątrz przez 2200 figur. Turystom udostępniane jest nie tylko wnętrze katedry, ale również jej dach, z którego roztacza się piękny widok na miasto. Innym kościołem, który warto zobaczyć, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Santa Maria delle Grazie. W przyległym do niego klasztorze znajduje się słynny fresk Leonarda da Vinci – „Ostatnia wieczerza”.

Duomo jest najważniejszym obiektem przy Piazza del Duomo, czyli centralnym placu Mediolanu. Naprzeciwko kościoła wznosi się pomnik króla Wiktora Emanuela II. Jego imię nosi również położona obok Galleria Vittorio Emanuele II. To piękna galeria handlowa bazująca na konstrukcji krzyżowej, z położoną pośrodku konstrukcją ze stali i szkła.

Jedna z najsłynniejszych ulic miasta, Via Dante, prowadzi do kolejnego obiektu, który warto odwiedzić. Zamek Sforzów (Castello Sforzesco) to XV-wieczny ceglany kompleks budynków, który stanowił niegdyś siedzibę książęcą. Zamek otoczony jest murem, suchą fosą i narożnymi basztami. Dziś mieści się w nim szereg muzeów, z których najciekawsza jest Pinakoteka, prezentująca cenne obrazy twórców włoskich, francuskich i holenderskich. W pozostałych muzeach znaleźć można między innymi zabytki starożytnego Egiptu, instrumenty muzyczne oraz dzieła sztuki użytkowej.

W Mediolanie warto zobaczyć również gmach Teatru La Scala. To najsłynniejsza we Włoszech, i doskonale rozpoznawalna na świecie, scena operowa, w której wystawiano wiele cenionych spektakli. Budynek o klasycystycznej fasadzie może mieścić w swoich wnętrzach ponad 3,5 tysiąca osób. Interesujący jest również budynek głównego dworca kolejowego (Milano Centrale), który według zamysłu Mussoliniego miał ukazywać potęgę faszystowskiego reżimu.

Miłośnicy mody i zakupów pominąć nie mogą Dzielnicy Mody z ulicami takimi jak: Via Montenapoleone, Via Manzoni, Via Sant’Andrea. Znajdują się tam sklepy ekskluzywnych marek: Prada, Gucci, Armani, Versace i wiele innych. Fani futbolu zobaczyć mogą największy włoski stadion – Stadio Giuseppe Meazza San Siro, w którego budynku mieszczą się muzea dwóch wspaniałych drużyn piłkarskich: A.C. Milanu i Inter Mediolanu.

Co jeszcze warto zobaczyć w Mediolanie? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć na Sycylii?
Następny artykułRodzaje włóczek

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here