Podróże Co warto zobaczyć w Brazylii?

Co warto zobaczyć w Brazylii?

-

Rio de Janeiro to prawdopodobnie najbardziej znane na świecie miasto Brazylii. Trudno się temu dziwić – położone malowniczo wśród granitowych skał, należy do najpiękniejszych metropolii na globie. Słynie między innymi jako centrum rozrywki, z dzielnic pełnych klubów, takich jak Copacabana i Ipanema oraz – oczywiście – z najsłynniejszej karnawałowej fety.

Rio jest wspaniałym miejscem wypoczynku, które dysponuje ciągnącymi się kilometrami szerokimi plażami. Głównym placem miasta jest Praca Floriano, ale zobaczyć trzeba też Praca Tridentes z gmachami teatrów i Praca Quinze z fontanną w kształcie piramidy. Wśród zabytków pominąć nie można pałacu cesarskiego, akwedukt Arcos da Carioca, klasztoru św. Antoniego i klasztoru Sao Beno, a spośród budowli współczesnych – stadionu Maracana i gmachów ministerstw. Wyjątkowo ciekawie prezentuje się Galeria Sztuki Brazylijskiej i Muzeum Folkloru.

Manaus to miejsce niezwykłe, prawdziwa brama dżungli. Położone nad Amazonką miasto, jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie wyprawy w głąb lasu. By zobaczyć jego najbardziej dziewicze rejony, potrzeba tygodniowego spływu łodzią. Mieści się tu potężny port, dzielnica handlowa i rozrywkowa, a najciekawsze zabytki oglądać można w centralnym Praca da Policia.

W Salvador da Bahia poznać można bardziej autentyczną, mniej skomercjalizowaną kulturę niż w Rio de Janeiro. Smaku tutejszym atrakcjom dodają tradycje afrykańskie, pod których wpływami kształtowało się miasto. Pełne uroczych kamieniczek jest Górne Miasto, z którego w niższe rejony metropolii winda przewozi dziennie 50 tysięcy osób. Zobaczyć trzeba Pelourinho – piękny rynek, na którym niegdyś handlowano niewolnikami, pałac Rio Branco i kościół Igreja de Sao Francisco. Zdecydowanie najciekawszym muzeum jest Muzeum Afrobrazylijskie.

Sao Paulo jest największym i najszybciej rozwijającym się miastem Brazylii. To przede wszystkim nowoczesna, ale i niepozbawiona zabytków, metropolia. Pominąć nie można katedry, której historia sięga XVI wieku, a która w swoich wnętrzach może pomieścić osiem tysięcy wiernych. Warto przespacerować się uliczkami starówki, gdzie zabytki mieszają się ze współczesną architekturą. Teatro Municipal, klasztor Sao Bento i kościół Nossa Senhora da Luz to obiekty warte największej uwagi.

Podczas podróży po południowych rejonach Brazylii pominąć nie można zapierających dech w piersiach wodospadów Iguacu, które uchodzą za największe i najpiękniejsze na świecie.

Czy marzycie o podróży do Brazylii? Co stałoby się Waszym pierwszym celem i dlaczego? Opowiedzcie nam o tym!

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ambient marketing – co to jest?

Każdy z nas, nawet małe dziecko wie, albo przynajmniej kojarzy czym jest marketing. Nie każdy musi zagłębiać się w rodzaje marketingów, wielu jednak ciekawość jakimi prawami rządzi się reklama, czy tez poszukiwanie jej nowych opcji dla swojej firmy, prowadzi do szukania pojęć. Jedną z form marketingu jest właśnie ambient. Oznacza wszelkie formy niestandardowych działań. Marketing szeptany, internetowy, partyzancki, wirusowy, mailing, i wiele innych form wychodzących poza kanwę klasycznych działań marketingowych.

Jaki pierwszy tornister?

Zakup pierwszego tornistra dla pierwszoklasisty? Bardzo poważna sprawa! Jedno ważniejszych wydarzeń w życiu dziecka. Idzie do szkoły i w końcu czuje się traktowane poważnie, jak dorosły. W jaki sposób wybrać odpowiedni tornister?

Zobacz też

Unieważnienie akcji

Rodzime prawodawstwo w postaci ustawy Kodeks Spółek Handlowych z dnia 15 września 2000 roku (Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037) przewiduje możliwość unieważnienia wyemitowanych akcji, przy czym dotyczy ona tylko akcji imiennych (papiery wartościowe na okaziciela muszą być w pełni opłacone przed wydaniem – patrz art. 335 §1 KSH). Wspomniana instytucja prawna ma celu zagwarantowanie rzeczywistego oraz terminowego wniesienia wkładów przez osoby fizyczne i prawne, które zobowiązały się do wykonania tego świadczenia. Wiążącym dokumentem, który określa terminy oraz wysokość wpłat na akcje jest statut lub uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA). Co istotne WZA może przekazać zarządowi kompetencje w zakresie ustalenia terminarza wpłat (patrz artykuł 330 §1 KSH).

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: