Rio de Janeiro to prawdopodobnie najbardziej znane na świecie miasto Brazylii. Trudno się temu dziwić – położone malowniczo wśród granitowych skał, należy do najpiękniejszych metropolii na globie. Słynie między innymi jako centrum rozrywki, z dzielnic pełnych klubów, takich jak Copacabana i Ipanema oraz – oczywiście – z najsłynniejszej karnawałowej fety.

Rio jest wspaniałym miejscem wypoczynku, które dysponuje ciągnącymi się kilometrami szerokimi plażami. Głównym placem miasta jest Praca Floriano, ale zobaczyć trzeba też Praca Tridentes z gmachami teatrów i Praca Quinze z fontanną w kształcie piramidy. Wśród zabytków pominąć nie można pałacu cesarskiego, akwedukt Arcos da Carioca, klasztoru św. Antoniego i klasztoru Sao Beno, a spośród budowli współczesnych – stadionu Maracana i gmachów ministerstw. Wyjątkowo ciekawie prezentuje się Galeria Sztuki Brazylijskiej i Muzeum Folkloru.

Manaus to miejsce niezwykłe, prawdziwa brama dżungli. Położone nad Amazonką miasto, jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie wyprawy w głąb lasu. By zobaczyć jego najbardziej dziewicze rejony, potrzeba tygodniowego spływu łodzią. Mieści się tu potężny port, dzielnica handlowa i rozrywkowa, a najciekawsze zabytki oglądać można w centralnym Praca da Policia.

W Salvador da Bahia poznać można bardziej autentyczną, mniej skomercjalizowaną kulturę niż w Rio de Janeiro. Smaku tutejszym atrakcjom dodają tradycje afrykańskie, pod których wpływami kształtowało się miasto. Pełne uroczych kamieniczek jest Górne Miasto, z którego w niższe rejony metropolii winda przewozi dziennie 50 tysięcy osób. Zobaczyć trzeba Pelourinho – piękny rynek, na którym niegdyś handlowano niewolnikami, pałac Rio Branco i kościół Igreja de Sao Francisco. Zdecydowanie najciekawszym muzeum jest Muzeum Afrobrazylijskie.

Sao Paulo jest największym i najszybciej rozwijającym się miastem Brazylii. To przede wszystkim nowoczesna, ale i niepozbawiona zabytków, metropolia. Pominąć nie można katedry, której historia sięga XVI wieku, a która w swoich wnętrzach może pomieścić osiem tysięcy wiernych. Warto przespacerować się uliczkami starówki, gdzie zabytki mieszają się ze współczesną architekturą. Teatro Municipal, klasztor Sao Bento i kościół Nossa Senhora da Luz to obiekty warte największej uwagi.

Podczas podróży po południowych rejonach Brazylii pominąć nie można zapierających dech w piersiach wodospadów Iguacu, które uchodzą za największe i najpiękniejsze na świecie.

Czy marzycie o podróży do Brazylii? Co stałoby się Waszym pierwszym celem i dlaczego? Opowiedzcie nam o tym!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Szwajcarii?
Następny artykułCo warto zobaczyć na Sycylii?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here