Największym miastem Szwajcarii jest Zurych, który stanowi przemysłowe i finansowe centrum kraju. Wyraźnych rysów panoramie miasta nadają wieże trzech świątyń: potężnej katedry, wyposażonego w największą tarczę zegarową w Europie Kościoła św. Piotra oraz słynącego z pięknych witraży Kościoła Fraumünster. W mieście warto zobaczyć domy mieszczańskie oraz liczne muzea.

Szwajcaria nie ma stolicy, ale osoby nieprzyzwyczajone do takiego stanu rzeczy określają mianem stołecznego miasta Berno, w którym mieści się siedziba rządu. Pięknie prezentuje się tutejszy zespół starego miasta z późnogotycką Bazyliką Św. Wincentego. Także tutaj ze smakiem wykończone są budynki mieszczańskie, a nawet bogato zdobione studnie. Na rolniczych terenach Wyżyny Berneńskiej produkuje się najlepsze sery Emmentaler oraz wydobywa wodę mineralną.

Sporo zabytków znajduje się w Bazylei, która w XV wieku stała się jednym z czołowych ośrodków humanizmu, a do dzisiaj pełni rolę szwajcarskiego centrum sztuki i muzyki. Warto zobaczyć tu przede wszystkim gotycko-romańską katedrę, najlepiej zachowaną bramę miejską – Spelentor oraz ratusz miejski, który wyróżnia się ciemnoczerwonymi ścianami i fantazyjnymi balkonikami.

Kolejne spore, jak na warunki szwajcarskie, miasto to Lozanna – położony nad Jeziorem Genewskim dawny ośrodek reformacji. Wśród zabytków wymienić trzeba wczesnogotycką katedrę. Wędrując starówką, oglądać można również budynek ratusza i XIII-wieczny Kościół św. Franciszka z pięknymi freskami. We wzniesionym w stylu włoskiego renesansu budynku Palais de Rumine mieszczą się dzisiaj interesujące muzea.

Genewa to przede wszystkim ważny ośrodek światowej polityki i współpracy międzynarodowej. Działają tutaj między innymi: Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Siedziby dwóch ostatnich instytucji mieszczą się w pięknych klasycystycznych budynkach. Lista najcenniejszych zabytków miasta obejmuje miedzy innymi katedrę, gotyckie kościoły, pałace i ratusz. Na długość ponad 100 metrów rozciąga się pomnik krzewicieli reformacji z licznymi posągami.

Warto pamiętać, że niewielka Szwajcaria to kraj nie tylko wielu interesujących miast i zabytków, ale również niezwykłej przyrody. Za największą atrakcję uchodzą Alpy z rejonami takimi jak Jungfrau. Niezwykłym szczytem jest Matterhorn, który wygląda jak stroma piramida z lodu. U stóp gór, nad rozległym jeziorem, położona jest malownicza Lucerna. Okolice Jeziora Czterech Kantonów oferują z kolei przepiękne widoki alpejskich łąk.

Co najbardziej spodobało Wam się w Szwajcarii? Opowiedzcie nam o tym w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Nowym Jorku?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Brazylii?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here