Panorama Manhattanu należy do najlepiej rozpoznawalnych na świecie krajobrazów. To właśnie ta część Nowego Jorku przyciąga największe rzesze turystów. Ikoną Manhattanu jest Times Square, rozświetlony przez tysiące neonów plac stanowiący światowe centrum handlu. Podobny charakter pełni Piąta Aleja, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie jedną z najdroższych ulic świata. Transakcje finansowe o ogromnym znaczeniu dla finansów dokonywane są w siedzibie Giełdy Nowojorskiej na słynnej Wall Street. Na trzecim piętrze neoklasycystycznego budynku odwiedzającym udostępniana jest galeria, z której obserwować można pracę giełdy.

Niedaleko stąd znajduje się Kościół Świętej Trójcy. Zdominowana dzisiaj przez wieżowce świątynia była niegdyś – i to przez blisko pół wieku – najwyższym budynkiem Nowego Jorku. Kościół mieści się na Broadwayu, jednej z najdłuższych ulic na świecie, która słynie również z teatrów rozrywkowych i musicalowych. Udział w spektaklu, choć kosztowny, może okazać się dla turysty wspomnieniem na długie lata.

Zwiedzane Nowym Jorku nie może odbyć się bez wizyty przy Statui Wolności, która jest symbolem nie tylko miasta, ale również Stanów Zjednoczonych oraz samej idei wolności. Ogromny posąg podarowany został Amerykanom przez Francuzów w stulecie uchwalenia Deklaracji Niepodległości. Turyści dostać mogą się do korony, która wieńczy głowę monumentalnej postaci, i podziwiać stamtąd panoramę Dolnego Manhattanu. Na innej wyspie portu nowojorskiego, niewielkiej Ellis Island, znajduje się Muzeum Imigracji. Odtwarza ono dawny klimat miejsca, które stało się domem dla 12 milionów imigrantów.

Obowiązkowo zobaczyć trzeba Brooklyn Bridge, który został otwarty w 1883 roku jako szczyt możliwości inżynieryjnych. Najwyższym budynkiem miasta jest Empire State Building, który – zdetronizowany przez World Trade Center – odzyskał zaszczytny tytuł po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Jak nietrudno się domyślić, z budynku rozciąga się niesamowity widok. Najważniejszym parkiem Nowego Jorku jest Central Park. To prawdziwie zielona wyspa w zurbanizowanej przestrzeni miasta, miejsce wypoczynku i sztuki ulicznej.

Wśród atrakcji turystycznych zlokalizowanych poza Manhattanem wyróżnia się szczególnie brooklyński półwysep Coney Island. To świetne miejsce dla rodzin, które mogą wypocząć na piaszczystej plaży lub odwiedzić, prezentujące wiele gatunków niezwykłych zwierząt, oceanarium.

Jakie są Wasze ulubione atrakcje Nowego Jorku? Gdzie najchętniej byście wrócili? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Moskwie?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Szwajcarii?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here