W ratuszowej wieży została zamurowana kula armatnia z początku XIX wieku. Obecnie Stary Ratusz jest siedzibą muzeum historii miasta, zaś jedna z ekspozycji dotyczy winiarstwa. Warto wiedzieć, że jest to najstarsze muzeum w Bratysławie. Na rynku można podziwiać zabytkowe kamienice (głownie barkowe i secesyjne). Z innych rynkowych atrakcji należy wymienić takie takie obiekty jak gotycka katedra św. Marcina, Rolandova Fontána czy studnia Maksymiliana oraz secesyjny pałac bankierski.

Najważniejszym zabytkiem w mieście jest Zamek Bratysławski. Został on wzniesiony na 85-metrowym wzgórzu, nad rzeką Dunaj. Twierdza obronna istniała w tym miejscu już w XI wieku, ale na przestrzeni wieków zamek był przebudowywany, stajać się rezydencją. W związku z tym nie zostało zbyt wiele śladów po jego pierwotnym charakterze. Obecnie jest siedzibą Słowackiego Muzeum Sztuki. Jeśli chodzi o obiekt, czyli zamek Devin, to do naszych czasów przetrwały jedynie ruiny na skale. W XIX wieku warowania została wysadzona. Na miejscu przygotowano ekspozycję archeologiczną na temat zamku.

BratysławaFot. sxc.hu

Dom U dobrého pastiera zaliczany do jednych z najwęższych budynków w Europie. Obecnie pełni funkcję muzealną. Bo Bratysławy można się udać w celu poszukiwania śladów rzymskich. Znajduje się tu dawny obóz rzymski Gerulata z około II wieku n.e. Działa tutaj Muzeum Starożytne Gerulata, które stworzyło ekspozycję na tego, co znaleziono podczas prac wykopaliskowych. Z obiektów sakralnych można zobaczyć kościół Trynitarzy z XVIII wieku, kościół św. Elżbiety z początku XX wieku (nazywany też niebieskim) oraz synagogę z XX wieku. Brama Michalska jest jedyną zachowanym tego rodzaju obiektem w Bratysławie. Została wybudowana w XIV wieku. Obecnie w budynki znajdują się ekspozycja muzealna oraz taras widokowy. Z obiektów rezydencjalnych warto zobaczyć Pałac Prymasowski, letni pałac arcybiskupi, pałac Grassalkovicha i Pałac Prezydencki.

Sad Janka Kráľa powstał w XVIII wieku, choć jego obecny kształt pochodzi z XIX wieku. Park ma formę ośmioramiennej gwiazdy, zaś wzdłuż alejek rosną drzewa. Mają one ich nazwy (np. Klonowa czy Wierzbowa).

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć na Słowacji?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Sandomierzu?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here