W związku z tym jest bardzo atrakcyjne państwo dla miłośników turystki górskiej czy sportów zimowych. Tym bardziej, że Słowacy stworzyli bardzo dobrą i atrakcyjną infrastrukturę turystyczną. Głównymi ośrodkami Tatr są Poprad, Spisska Sobota, Straże pod Tatrami i Velka. Poza tym Słowacja jest krajem znanym z uzdrowisk. Znajdują się one w Karpatach Wschodnich. Najczęściej są to małe uzdrowiska. Do najbardziej popularnych należą Trenczyńskie Cieplice, Turczańskie Cieplice, Sliac, Bardiów czy Piszczany. Warto także wybrać się do Słowackiego Raju (jednego z najpiękniejszych parków narodowych Europy) oraz rezerwatu „Słowacki kres”. W tym ostatnim miejscu na pewno spodoba się amatorom chodzenia po jaskiniach.

Na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO znajduje się klika słowackich obiektów. Jeśli chodzi o zabytki kultury, to taki status mają Bańska Szczawnica (miejski zespół zabytkowy reprezentujący tradycje górnicze na Słowacji, Bardejov (malownicze, średniowieczne miastecko), Vlkolinec (rezerwat architektury ludowej), zamek Spiski i okoliczne zabytki, drewniane kościoły rzymskokatolickie (w Hervartovie i Tvrdošínie), ewangelickie świątynie (w Kežmarku, Leštinach i Hronseku) oraz cerkwie prawosławne (w Bodružali, Ladomírovej i Ruskej Bystrej). Na liście UNESCO znalazło się także pięć jaskiń, czyli Dobszyńska Jaskinia Lodowa, Domica, Gombasecka, Jasowska i Ochtińska Jaskinia Aragonitowa. Słowacy mogą także pochwalić się karpackimi pralasami w Górach Bukowskich i Vihorlatských.

BardejovFot. sxc.hu

W Słowacji można także podziwiać piękne miasta i miasteczka. Wiele z nich zachowało swoje walory architektoniczne oraz urbanistyczne. Do takich miejsc należy Kremnica, która uważana jest za jedno z najpiękniejszych słowackich miast. Słynie ona z wydobycia złota i mennic, które funkcjonują tu do dzisiaj. Można tam, m. in. podziwiać gród kościelny, mury obronne, kościół z XV wieku. Warto wybrać się do następujących miast i miejscowości: Bratysława, Bardejov, Žilina, Bańska Bystrzyca, Lewocza, Kežmarok Spiska Kapituła, Spiska Sobota (Poprad), Banská Štiavnica, Košice, Nitra, Podoliniec czy Prešov.

Uwaga!

Jeśli chodzi o zamki, to w Słowacji jest dużo tego rodzaju obiektów, które przetrwały do naszych czasów. Na pewno warto zwiedzić zamek Spiski oraz zamek Orawski.

Czy macie swoje ulubione zabytki na Słowacji? Dajcie znać co do nich należy!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Polsce? – Jaskinie turystyczne
Następny artykułCo warto zobaczyć w Bratysławie?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here