Do jaskiń turystycznych udostępnionym turystom, m. in. należą:

Groty Mechowskie – jedna z najciekawszych jaskiń w Polsce. Długość korytarzy wynosi 61 metrów, z czego niewielką część udostępniono zwiedzającym. Można ją zwiedzać samodzielnie. Nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Jaskinia Ciemna (Ojcowski Park Narodowy) – zwiedzanie tylko z przewodnikiem parku narodowego. Nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Łatwa do zwiedzania.

Jaskinia Dziura (Tatrzański Park Narodowy) – długość trasy około 50 metrów. Można ją zwiedzać samodzielnie, przez cały rok. Nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Jaskinia Głęboka (rezerwat „Góra Zborów”) – jej atutem jest łatwy dostęp i bezpieczne zejście na samo dno jaskini. Przystosowana do samodzielnego zwiedzania przez cały rok. Nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Jaskinia Łokietka (Ojcowski Park Narodowy) – zwiedzanie tylko z przewodnikiem tego parku narodowego. Nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Łatwa do zwiedzania.

Jaskinia Raj – jedna z najpiękniejszych i najbardziej popularnych jaskiń w Polsce. Jej największą atrakcją jest szata naciekowa (duża ilość stalaktytów) – można ją zwiedzać tylko z przewodnikiem. Jest dostępna dla osób niepełnosprawnych po wcześniejszym uzgodnieniu. Należy wcześniej dokonywać telefonicznych rezerwacji.

Jaskinia Mylna (Tatrzański Park Narodowy) – długość trasy około 300 metrów. Jaskinia dostępna przez cały rok. Można ją zwiedzać samodzielnie. Nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Trzeba uważać zimą i pamiętać, aby zabrać ze sobą przynajmniej dwa źródła światła.

Jaskinia Zbójecka (Łagowska) – długość trasy około 120 metrów. Jaskinia dostępna przez cały rok. Można ją zwiedzać samodzielnie. Nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków (Tatrzański Park Narodowy) – długość trasy około 37 metrów. Jaskinia dostępna przez cały rok. Można ją zwiedzać samodzielnie. Nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Trzeba uważać zimą ze względu na zagrożenie lawinowe.

Czy widzieliście którąś z polskich jaskiń? Która podobała Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Polsce? – Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym
Następny artykułCo warto zobaczyć na Słowacji?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here