Warto wiedzieć, że w 1919 roku zginął ostatni żubr w Puszczy Białowieskiej. W naszym kraju znajdowały się wówczas 3 ocalałe zwierzęta (dwa byki i jedna krowa). Były one prywatną własność księcia von Pless w Pszczynie.
Innym miejscem, gdzie można podziwiać te zwierzęta, jest Pszczyna (woj. śląskie). Znajduje się tam Pokazowa Zagroda Żubrów. Została ona stworzona na terenie zabytkowego parku. Na powierzchni 10 ha wybudowano dwie zagrody, w których żyją żubry. Jest to miejsce, które mogą zwiedzać osoby niepełnosprawne. Przy zagrodzie działa ośrodek edukacyjno-muzealny, w którym można, m.in. obejrzeć trójwymiarowy film o historii tego zwierzęcia w Pszczynie.
Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewiacach wcześniej był nazywany „Zwierzyńcem bizonów”. Placówka ta powstała na początku lat 30 dwudziestego wieku. Obecnie na powierzchni 56 ha można podziwiać około 20 sztuk tych zwierząt. Do ośrodka prowadzi ścieżka edukacyjna, poświęcona żubrowi (prawie 3 km długości), którą można pokonać pieszo lub rowerem. Ośrodek można zwiedzać od maja do końca października. Obowiązują bilety wstępu.
W Rezerwacie Pokazowym Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach na powierzchni 28 ha można podziwiać siedem żubrów. Na terenie rezerwatu przygotowana ławki, stoły, wiaty i pomosty widokowe. Jest to miejsce dostępne dla osób niepełnosprawnych. Ostatnim miejscem na naszej liście jest Pokazowa Zagroda Zwierząt w Gołuchowie. Znajduje się ona na terenie Ośrodek Kultury Leśnej. Jest to jedna z sześciu zamkniętych hodowli żubrów czystej linii białowieskiej w Polsce.
Warto wspomnieć o Ośrodku Hodowli Żubrów w Niepołomicach, który nie został udostępniono do zwiedzania. Na powierzchni prawie 70 ha żyje 24 przedstawicieli tego gatunków. Stada na wolności można spotykać takich miejscach jak Puszcza Białowieska, Bieszczady, Puszcza Borecka, Puszcza Knyszyńska oraz województwo Zachodniopomorskie.
Czy widzieliście kiedyś żubry na żywo? Co spodobało Wam się u tych zwierząt?