Przede wszystkim wybór kolonii powinien być zgodny z zainteresowaniami Twojego dziecka. Pamiętaj, że to ono pojedzie na wakacyjny wyjazd, a nie ty. Jest szczególnie ważne, kiedy wysyłasz je po raz pierwszy. Dobrze dokonany wybór może stać się gwarancją sukcesu. Zastanów się, czy dziecko zniesie rozłąkę z Tobą. Jeśli nie jesteś tego pewien, to wybierz miejscowość, znajdującą się niedaleko twojego miejsca zamieszkania. Uwzględnij możliwości dziecka i ewentualne problemy zdrowotne.

Wysyłając dziecko na kolonię, warto zdecydować się na organizatora, który ma doświadczenie i renomę w tej branży. Często będzie się to wiązało z większymi kosztami. Do zbyt atrakcyjnych i tanich ofert lepiej podejść z ostrożnością. Lepiej nie decydować się od razu, ale sprawdzić organizatora wypoczynku. Reasumując, sprawdź wiarygodność firmy. Dowiedz się, czy biuro należy do Polskiej Izby Turystyki (PIT). Sprawdź, czy posiada Koncesję Organizatora Turystyki, wydaną przez Urząd Kultury Fizyczne i Turystyki. Obowiązkiem organizatora jest także zgłoszenie kolonii we właściwym Kuratorium Oświaty.

Po przejrzeniu oferty kolonijnej, warto ją zweryfikować (korzystając np. z Internetu) – warto wejść na stronę internetową ośrodka, w którym będzie mieszkało dziecko. Jeśli chodzi o przewidziane podczas kolonii atrakcje, to im też można się bliżej przyjrzeć. W przypadku propozycji aktywnego spędzania czasu, odbiegających od klasycznych form warto zainteresować się kwalifikacjami kadry czy rodzajem wykazywanego sprzętu. Trzeba się tez upewnić, czy dziecko będzie mogło dobrowolnie zrezygnować z jakieś atrakcji.

Uwaga!

Poproś organizatora wypoczynku o udzielenie odpowiedzi na klika pytań. Zapytaj o to, kim są kierownik i wychowawcy kolonijni. Chodzi tu szczególnie o posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Dowiedz się, czy w czasie trwania kolonii dziecko będzie ubezpieczone. Na organizatorze spoczywa obowiązek wykupienia ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Numer polisy ubezpieczeniowej i jej wysokość powinien podać, jeśli zażąda tego klienta. Warto też zapytać o wyżywienie oraz opiekę medyczną.

Czy Wasze dzieci lubią jeździć na kolonie? Gdzie najczęściej je posyłacie? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW góry z psem – jak zorganizować wyjazd?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Polsce? – Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here