Jeżeli chodzi o ratusz (XIV – XVI wiek), to jest on zaliczany do jednych z najpiękniejszych, renesansowych obiektów w Polsce. Zamek został wzniesiony w XIV wieku na miejscu istniejącej tu wcześniej warowni. Na przestrzeni wieków było często przebudowywany. Obecnie jest siedzibą Muzeum Okręgowego. W katedrze można, m. in. podziwiać gotycki, pierwotny układ przestrzenny i bizantyjsko-ruskie freski. Natomiast Collegium Gostomianum wybudowane na początku XVII wieku nadal pełni funkcję edukacyjną. Jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Warto zwiedzić klasztor dominikanów przy kościele św. Jakuba z XIII wieku. Obiekt ten uważa się za najstarszy zabytek Sandomierza oraz jeden z pierwszych, wybudowanych z cegły. Trudno sobie wyobrazić wizytę w tym mieście bez zobaczenia domu Jana Długosza zbudowany w 1476 roku (siedziba Muzeum Diecezjalnego) czy podziwiania sandomierskiej starówki (kamienice wznoszone od XV wieku).

Jeśli chodzi o walory przyrodnicze miasta, to należy wiedzieć, że jest ono położone na siedmiu wzgórzach. Do niezwykle cennych przyrodniczo miejsc należą rezerwat „Góry Pieprzowe” oraz lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi. Z tych miejsc roztacza się malowniczy widok na dolinę Wisły oraz sandomierską starówkę.

Warto wybrać się także w podróż statkiem po Wiśle lub zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną „Sandomierskie lochy”. W tym ostatnim przypadku na turystów czeka trasa o długości 470 metrów i głębokości dochodzącej do 12 metrów poniżej poziomu rynku. Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą wybrać się do „Parku Piszczele”. Oprócz ścieżek spacerowych i rowerowych znajduje się tam, m. in. park linowy.

Uwaga!

Z innych miejsc wartych odwiedzenia warto wymienić pozostałości klasztoru dominikanów, kościół św. Pawła, kościół św. Ducha, kościół św. Józefa, kościół św. Michała wraz z zespołem dawnego klasztoru Benedyktynek, dawną synagogę (obecnie siedziba Archiwum Państwowego), Pałac Biskupi z XIX wieku oraz spichlerz (XVII – XIX wiek).

Czy macie swoje ulubione miejsca w Sandomierzu? Dajcie znać gdzie lubicie spędzać czas!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Bratysławie?
Następny artykułCo zobaczyć w Krakowie? – Lasek Wolski

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here