Podróże Co warto zobaczyć w Meksyku?

Co warto zobaczyć w Meksyku?

-

Stolica kraju jest jedną z największych aglomeracji świata – cały zespół miejski może liczyć nawet 25 milionów mieszkańców. Miasto Meksyk to potężne centrum pielgrzymkowe – do tutejszej Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe każdego roku dociera około 12 milionów pątników.

Warto zobaczyć ogromną XVI-wieczną Katedrę Metropolitaną oraz Kościół Jezusa Chrystusa z Nazaretu. Pozostałości azteckich budowli sakralnych podziwiać można w pobliskich stanowiskach archeologicznych Templo Mayor i Piramidy Cuicuilco. Siedzibą władz jest Pałac Narodowy, który wzniesiono na ruinach pałacu królewskiego Azteków.

Z poszczególnych części miasta każdy wybrać może taką, która odpowiada jego zainteresowaniom. Rejon Zocalo to dawna stolica Azteków, w Alameda Central znajduje się park z zamkiem, w Zona Rosa – ośrodki rozrywkowe, a w odległym od centrum Xochimilco – tzw. „pływające ogrody”. Miasto pełne jest też nastrojowych barów i restauracji.

Zaledwie 50 kilometrów od stolicy znajduje się Teotihuacan nazywane „Miastem Bogów”. Według azteckich wierzeń zostało ono wzniesione przez olbrzymów, zanim na Ziemi pojawili się ludzie. Znajdują się tutaj wspaniałe piramidy, w tym trzecia co do wielkości na świecie Piramida Słońca oraz, mniejsza, Piramida Księżyca. Przy końcu odsłoniętych dotychczas fragmentów Alei Zmarłych ulokowana została Cytadela – otoczony piętnastoma świątyniami plac. Wyróżnia się tu przede wszystkim Świątynia Pierzastego Węża (Quetzalcoatla) ze zdobiącymi ściany rzeźbami bogów. Wizyta w Teotihuacan, a także w drugim co do wielkości mieście dawnego imperium – Cholula, uświadamia, jak wciąż niewiele współczesna ludzkość wie na temat cywilizacji Azteków.

W Meksyku nie brakuje również miejsc, które przybliżają nieco, równie tajemniczą jak aztecka, kulturę Majów. W Chichen Itza, na półwyspie Jukatan, warto zobaczyć szczególnie Świątynię Wojowników i Świątynię Kukulkana. We wpisanym na listę światowego dziedzictwa Calakmul (również na Jukatanie, w pobliżu granicy z Gwatemalą) odkryto ponad sześć tysięcy zabytkowych budowli. Jeszcze inną kolebką cywilizacji Majów jest piękne Palenque w stanie Chiapas, które w tropikalnym lesie odkryto dopiero w XVIII wieku.

Warto odwiedzić także szereg innych miast, które oferują najróżniejsze zabytki. W drugim co do wielkości mieście kraju, Guadalajarze, mieści się słynna Katadra oraz piękny budynek Teatru Degollado. Licząca około dwóch milionów mieszkańców Puebla nazywana jest czasem „Watykanem Meksyku” ze względu na liczne świątynie. Wielokrotnie mniejsze Taxco de Alarcón to słynące z dawnego wydobycia srebra miasteczko o urokliwej zabudowie. Malowniczo położone i bogate w zabytki kolonialne jest również miasto Monterrey.

Meksyk to ponadto kraj wspaniałych kurortów wypoczynkowych. Najlepszą reputacją cieszą się: Acapulco, Playa Del Carmen, Cancun, Puerto Vallarta oraz Merida.

Co najbardziej ciekawi Was w Meksyku? Dlaczego chcielibyście tam pojechać? Wypowiedzcie się!

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zaprojektować ścieżki w ogrodzie?

Rozplanowanie ścieżek w ogrodzie jest niezwykle ważne. Powinny one spełniać wiele funkcji. Przede wszystkim muszą ułatwić nam dojście do najważniejszych miejsc w ogrodzie. Powinny także nawiązywać pod względem estetycznym do charakteru ogrodu, jego stylu bądź stylu domu lub innych elementów małej architektury.

Shoarma – przepis

Shoarma to arabski sposób przyrządzania mięsa polegający na nadzianiu na obrotowy rożen i opiekaniu na nim kilkanaście kilogramów drobiu, baraniny lub wołowiny. Kiedy mięso opiecze się na brązowo, ścina się z niego kawałki ostrym, długim nożem, resztę zostawiając do dalszego pieczenia.

Zobacz też

Miażdżyca – objawy

Miażdżyca jest chorobą, która występuje często u osób w średnim wieku i u starszych. W schorzeniu tym występuje zwężenie światła naczyń krwionośnych na skutek odkładania się w nich między innymi cholesterolu LDL. Jest ona konsekwencją nieprawidłowej diety, siedzącego trybu życia. Miażdżyca jest chorobą, która powstaje stopniowo, jest to długotrwały proces, w czasie którego coraz bardziej zmniejsza się światło naczyń krwionośnych. Do czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby zaliczamy: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, spożywanie zbyt dużej ilości soli kuchennej.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: