Podróże Co warto zobaczyć w Dreźnie?

Co warto zobaczyć w Dreźnie?

-

W czasie II wojny światowej miasto zostało doszczętnie zniszczone, a do dzisiaj odbudowano tylko jego część. Najważniejsze zachowane budowle znajdują w północnej części Starego Miasta, nad Łabą. Stolica Saksonii nazywana bywa „Miastem baroku” i dlatego podczas podróży pominąć nie wolno królewskiego pałacu Zwinger. Późnobarokowy zespół architektoniczny jest chlubą miasta i symbolem jego dawnej świetności.

Składa się z obszernego placu otoczonego galeriami oraz szeregiem rzeźb i fontann. W pobliżu znajduje się Rezydencja Wettinów (Rezidenzscholss) – zamek książęcy o 800-letniej tradycji. Zbombardowany w czasie wojny, jest ponownie udostępniany zaledwie od kilku lat. Mieszczą się tutaj muzea i wystawy, między innymi potężny zbiór klejnotów Zielonego Skarbca (Grunes Gewolbe).

Pomiędzy zespołami architektonicznymi wznosi się największy katolicki kościół w mieście – Katedra Świętej Trójcy (Hofkirche). To piękna barokowa świątynia, która największe wrażenie robi wieczorem, oświetlona białym światłem. Sakralną architekturę protestancką godnie reprezentuje Kościół Marii Panny (Frauenkirche), potężny budynek z białego piaskowca z okazałą kopułą. Przez wiele lat pozostawał on powojenną „trwałą ruiną”, która miała być przestrogą przed konfliktami zbrojnymi. Dla wiernych i turystów dostępny jest ponownie od 2005 roku.

W miejscu drezdeńskiej Starej Synagogi, spalonej podczas nocy kryształowej, znajduje się dzisiaj budynek Nowej Synagogi z zachowaną z pożaru pozłacaną gwiazdą Dawida nad wejściem. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie.

Dobrze rozpoznawalną drezdeńską budowlą jest również Albertinum. Pierwotnie budynek służył jako jedna z największych zbrojowni w Europie. Zachowane elementy dawnego gmachu to między innymi: sklepienie piwnicy, hala z toskańskimi kolumnami oraz dwa portale. W Albertinum mieści się dzisiaj muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki. Wchodząca w ich skład Galeria Nowych Mistrzów gromadzi dzieła malarzy romantyzmu oraz francuskich i niemieckich impresjonistów.

Ponadto w Dreźnie warto zobaczyć Operę Sempera (Semperoper), w której gmachu 800-lecie miasta świętowało 2300 gości.

Co urzeka Was w Dreźnie najbardziej? Wyraźcie swoje zdanie w komentarzu!

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaka kara za brak winiety w Czechach, Austrii, na Słowacji?

Aby móc swobodnie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych w większości krajów europejskich, należy uiścić opłatę w formie jednorazowej opłaty za przejazd lub winietę. Brak winiety może słono kosztować.

Jak gubić oczka na drutach?

Jeśli robisz lub chcesz zacząć robić szalik, trójkątną chustę czy firankę, nie czytaj dalej – gubienie oczek przyda Ci się natomiast, jeśli zabierasz się za dowolny inny projekt: sweter, czapkę czy cokolwiek, co wymaga kształtowania dziany i dopasowywania jej do sylwetki.

Zobacz też

Czy tłumaczyć tekst słowo po słowie?

Odpowiedź brzmi krótko: nie. Nie wyobrażasz sobie, aby nie przetłumaczyć tekstu lub nagrania, z którego niewiele rozumiesz?

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: