Podróże Co warto zobaczyć w Hamburgu?

Co warto zobaczyć w Hamburgu?

-

Już widok Portu Hamburskiego, do którego udać się można na samym początku, pokazuje, jak wiele kontrastów skrywa miasto. To drugi co do wielkości port w Europie, do którego co roku zawija około 13 tysięcy statków z całego świata. Jest tu nowoczesny port kontenerowy i terminal statków rejsowych, ale również historyczna Dzielnica Spichlerzy (Beleuchtete Speicherstadt). To kompleks stuletnich magazynów portowych, w których do dziś przechowywana jest kawa, przyprawy, dywany.

Romantyczny klimat otoczonych ceglanymi zabudowaniami kanałów poczuć można szczególnie wieczorami, kiedy Dzielnica Spichlerzy jest efektownie oświetlona. Przy pomostach wyładunkowych w dzielnicy St. Pauli znajduje się budynek z windą, którą można bezpłatnie zjechać do starego tunelu pod Łabą. Położone 24 metry pod ziemią rury prowadzą do dzielnicy Steinwerder na południowym brzegu rzeki.

Pomimo iż hamburskie Stare Miasto bardzo ucierpiało w czasie II wojny światowej, nadal znaleźć można tu cenne zabytki. Główną ulicą handlową i promenadą jest Jungfernstieg nad rzeką Alster. Najsłynniejszą świątynią jest barokowy Kościół św. Michała (St. Michaelis) z ponad 130-metrową wieżą zwieńczoną miedzianą kopułą. Od kilku lat na wieży udostępniany jest punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama miasta. W historycznej części Hamburga warto zwrócić uwagę na dawne placówki handlowe na czele z międzywojennym Chilehaus.

Po tym, jak w połowie XIX wieku hamburski ratusz doszczętnie spłonął, podjęto decyzję o budowie nowej siedziby władz. Między dworcem głównym a placem Gänsemarkt z dużym rozmachem wzniesiono pokaźny budynek. Wsparty na 4 tysiącach dębowych pali Rathaus dysponuje 467 pokojami, a jego fasadę zdobi 20 posągów cesarzy.

Oprócz Kościoła św. Michała, w Hamburgu znajdują się jeszcze cztery świątynie, których wieże wyróżniają się na tle panoramy miasta. Najstarszym kościołem parafialnym jest Kościół św. Piotra, a drugim na liście najstarszych budynków w mieście – Kościół św. Katarzyny. Po nalotach alianckich pozostały resztki prezbiterium i wieża Kościoła św. Mikołaja. Bombardowań doświadczył również Kościół św. Jakuba, który został odbudowany.

Co najbardziej podoba Wam się w Hamburgu? Wypowiedzcie się!

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co to jest Customer Relationship Management?

W podejściu do nabywcy nastąpiły istotne zmiany. Zasadniczo przyczynił się do tego sam klient, który uświadomiwszy sobie swoją wartość dla organizacji (odbiorca stanowi o zyskach firmy) zaczął domagać się uwzględniania w tworzeniu oferty własnych oczekiwań, uwag i preferencji oraz obsługi na odpowiednim poziomie.

Jak nosić okulary z klasą?

Okulary nie tylko są potrzebne osobom, mający wadę wzroku. Pełnią też rolę dodatku do stroju. Zdobią lub szpecą nie tylko wtedy, gdy dobierane są po to, aby wyglądać bardziej elegancko. Zasady dotyczące okularów są podobne do zaleceń na temat innych dodatków.

Zobacz też

Edukacja muzealna – definicja, cele

Pod pojęciem kryje się szeroko rozumiana polityka, mając na celu prowadzenie różnego rodzaju form edukacyjnych na bazie posiadanych eksponatów, istniejącej infrastruktury czy współpracy z innymi instytucjami. Z założenia działania te powinny być skierowane do wszystkich zainteresowanych osoby, niezależnie od wieku, statusu czy przynależności etnicznej. Jednak z przeprowadzonych badań wynika, że w niektórych przypadkach dostęp jest ograniczony.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: