Stolicą Wielkiego Księstwa Luksemburga, bo tak brzmi pełna nazwa państwa, jest miasto Luksemburg. Jego centrum było niegdyś potężną fortecą, przez co zyskało sobie miano „Gibraltaru Północy”. Położenie skalnego płaskowyżu do dzisiaj zaskakuje każdego, kto po raz pierwszy odwiedza miasto – wyrasta on w samym centrum między dolinami rzek Alzette i wpadającej do niej Petrusse.

Do największych atrakcji miasta należą kazamaty, które od XVII wieku były tu budowane kolejno przez Hiszpanów, Francuzów i Austriaków. Ich rozmiary były zaskakujące – mierzące 23 kilometry długości tunele mieściły magazyny, kuchnie, zakłady rzemieślnicze, a nawet piekarnie. Do dzisiaj przetrwało jedynie 10% kazamat.

Kolejnym najczęściej odwiedzanym zabytkiem Luksemburga jest Pałac Wielkich Książąt, który pełni funkcje zimowej rezydencji rodziny książęcej. Członkowie rodu spoczywają w Katedrze Notre-Dame, gdzie znajduje się otoczona kultem drewniana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem i cenne barokowe organy. Inne ciekawe zabytki miasta to między innymi: Kościół i Brama św. Michała, kolegium jezuickie oraz most Nei Breck. Zainteresowani integracją europejską zobaczyć mogą siedziby rozmaitych instytucji – sekretariat Parlamentu Europejskiego, Trybunał Sprawiedliwości i Europejski Bank Inwestycyjny to tylko niektóre z nich.

Warto wiedzieć, że południowa część Luksemburga, poza stolicą, słynie z produkcji wina. W Bech-Kleinmacher udostępniana jest licząca 350 lat winnica, w której pokazane są metody pracy przy produkcji trunku. Muzeum w Ehnen prezentuje stare narzędzia takie jak prasy do wyciskania soku, a w Grevenmacher swoje piwnice otwiera dla zwiedzających czołowy producent win musujących.

Centralna część kraju to przede wszystkim Dolina Siedmiu Zamków. W Mersch oprócz zamku oglądać można Kościół i Wieżę św. Michała. W Ansemburgu obok budowli z XII wieku znajduje się również młodszy o pięć stuleci zamek z ogrodem francuskim. Nad ruinami w Koerich stoi obecnie kościół. W zamku w Hollenfels mieści się schronisko młodzieżowe, a obiekty w Septfontaines i Schoenfels nie są niestety udostępniane dla zwiedzających. W centralnej części kraju warto ponadto zobaczyć graniczącą z Niemcami gminę Echternach, w której mieści się kompleks dawnego opactwa benedyktyńskiego.

Na północy Luksemburga na zwiedzających czekają kolejne wspaniałe zamki. Choć trudno spodziewać się tego po tak niewielkiej miejscowości, to właśnie w Bourscheid znajduje się największy i – prawdopodobnie – najcenniejszy średniowieczny zamek kraju. Ciekawe są również podobne budowle w Vianden oraz Wiltz. W pierwszym miasteczku odwiedzić warto także muzeum Victora Hugo i muzeum karykatury, a w drugim – muzeum muzyki.

Co najbardziej zainteresowało Was w Luksemburgu? Dlaczego chcielibyście pojechać do tego kraju? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć na Litwie?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Meksyku?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

1 KOMENTARZ

  1. Portalowi proponuję sprawdzanie, artykułów które publikuje. Inaczej jesteście nierzetelni!!!!

    Artykuł o państwie Luksemburg a zdjęcie Pałacu Luksemburg, ale w Paryżu!!!!

    Masakra!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here