Wilno jest chyba najlepszym przykładem architektury barokowej i konsekwentnie budowanego kompleksu architektonicznego. Stare Miasto zostało w całości – jako pierwszy litewski obiekt – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Liczącą niewiele ponad pół miliona mieszkańców stolicę kraju zwiedza się bardzo dobrze nawet spacerowym krokiem.

Najbardziej reprezentacyjną ulicą Wilna jest Aleja Giedymina, przy której swoje siedziby ma Sejm i Biblioteka Narodowa, a najstarszą i wyjątkowo urokliwą ulicą – ulica Zamkowa (Pilies). Baszta Giedymina to jedyna zachowana baszta dawnego Górnego Zamku z XIV wieku. Wyjątkowym zabytkiem jest Ostra Brama – jedyna istniejąca brama miejska i miejsce kultu maryjnego. W ostrobramskiej kaplicy znajduje się renesansowy obraz Matki Boskiej Miłosiernej.

Warto zobaczyć Katedrę św. Stanisława, którą król Jagiełło założył po przyjęciu chrztu przez Litwę. Jedną z najstarszych świątyń na Litwie jest Kościół św. Mikołaja, a perłą późnego baroku – Kościół św. Anny. Wyjątkowe znaczenia dla Polaków ma cmentarz na Rossie z grobem marszałka Piłsudskiego, Wzgórzem Literatów i wieloma pięknymi rzeźbami.

Inne warte odwiedzenia miejsca Wilna to między innymi: Zamek Dolny, budynki i dziedzińce Uniwersytetu Wileńskiego, Bazylika Archikatedralna, Ratusz i Pałac Prezydencki.

W pobliżu Wilna znajduje się niewielkie miasto Troki, które otoczone jest pięcioma jeziorami. Największą atrakcją tego miejsca jest potężny, oblany wodami jeziora Galwe, zamek wykonany z cegły. Popadające w ruinę mury zostały zrekonstruowane po II wojnie światowej i stanowią dzisiaj ważną atrakcje turystyczną kraju. W miasteczku warto ponadto zobaczyć prawosławną cerkiew oraz piękne drewniane domy. Wyjątkowi są mieszkańcy Troków – to w dużej mierze reprezentanci grupy etnicznej i religijnej Karaimów, których na całym świecie jest zaledwie kilka tysięcy.

Drugie co do wielkości miasto Litwy to położone w centrum kraju Kowno. Mieści się tutaj kamienny Zamek Krzyżacki z XIV wieku, gotycka bazylika archikatedralna oraz sporych rozmiarów klasztor kamedułów. Funkcję siedziby parafii rzymskokatolickiej pełni obecnie Kościół św. Michała Archanioła, który był niegdyś soborem prawosławnym, a następnie kościołem garnizonowym.

Podczas dłuższej podróży po Litwie warto również zobaczyć portową Kłajpedę oraz starówkę w Kiejdanach. Dobrym miejscem na wypoczynek jest uzdrowisko Druskienniki położone nad Niemnem.

Dla imprezowiczów najlepsza będzie nadbałtycka Palanga, a dla miłośników przyrody – Auksztocki Park Narodowy.

Czy macie na Litwie swoje ulubione zabytki? Gdzie lubicie wracać? Opowiedzcie nam o tym!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Jerozolimie?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Luksemburgu?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here