W Niemczech nawet kojarzone z ciężkim przemysłem Zagłębie Ruhry wykorzystywane jest w turystyce. Obecnie wiele zakładów jest zamkniętych, a w ich miejsce powstają tereny rekreacyjne. Z urokliwych wiosek i krajobrazów słynie Górna Bawaria, a z produkcji wina i krajobrazu wygasłych wulkanów – Mozela i Saara. Winorośl uprawiana jest także w urokliwym regionie Rheingau, na prawym brzegu Renu. W krainie Schwarzwaldu oglądać można przepiękne szczyty i przepaście, a w regionie Zugspitze – najczystsze jeziora.

Pełniącą zawsze ważną rolę w historii i polityce Europy stolicą kraju jest Berlin. Symbol miasta to XVIII-wieczna Brama Brandenburska z wieńczącą ją figurą kwadrygi – zaprzęgu konnego powożonego przez boginię Nike. Miejsce to jest związane również z historią muru berlińskiego – to tutaj powstał pierwszy jego fragment i tutaj runęły pierwsze betonowe bloki. Rzesze turystów przyciąga również Reichstag, czyli siedziba parlamentu niemieckiego Bundestagu. Udostępniany turystom gmach zwieńczony jest ogromną szklana kopułą.

Najbardziej znanym placem miasta jest Alexanderplatz z położonymi przy nim dziełami secesyjnego architekta Petera Behrensa: Berolinahaus i Alexanderhaus. W centrum miasta zobaczyć warto neorenesansowy Czerwony Ratusz. Z cegły zbudowana jest również Wieża Grunwaldzka na wzgórzu Karlsberg. Wspaniała panorama miasta rozpościera się z kolei z Wieży Telewizyjnej – mierzącej aż 365 metrów budowli zwieńczonej platforma widokową.

Drugim co do wielkości miastem Niemiec jest portowy Hamburg. Warto zobaczyć tu przede wszystkim charakterystyczną historyczną Dzielnicę Spichlerzy ze stuletnimi budynkami magazynów portu. Główną ulicą handlową i promenadą jest Jungfernstieg nad rzeką Alster. Najsłynniejsza hamburska świątynia to barokowy Kościół św. Michała z ponad 130-metrową wieżą, z której obserwować można piękny krajobraz miasta. Ciekawy jest również najstarszy kościół parafialny, czyli Kościół św. Piotra oraz drugi na liście najstarszych budynków w mieście – Kościół św. Katarzyny. Ostatnią świątynią, która kształtuje charakterystyczną panoramę miasta, jest odbudowany po bombardowaniach w czasie II wojny światowej Kościół św. Jakuba. Zobaczyć trzeba też potężny gmach ratusza ze zdobiącymi fasadę posągami cesarzy.

Na tle innych niemieckich miast pięknie prezentuje się również architektura Monachium. Zachowały się tutaj fragmenty średniowiecznego systemu obronnego, w obrębie którego koncentruje się wiele zabytków. Warto zobaczyć budynek Rezydencji (Residenz), stanowiący niegdyś rezydencję królów Bawarii, a dzisiaj duże centrum muzealne. Przy centralnym Placu Mariackim znajduje się Stary Ratusz z Muzeum Zabawek oraz piękny, wykończony w neogotyckim stylu, Nowy Ratusz.

Najważniejszym obiektem sakralnym jest Katedra Najświętszej Maryi Panny, a najstarszym – Kościół św. Piotra. Obydwie świątynie udostępniają turystom swoje wysokie wieże. W Monachium zobaczyć można też jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich świata, Allianz Arena oraz jeden z największych parków na globie – Ogród Angielski.

Liczne atrakcje, pomimo znacznych zniszczeń powstałych w czasie wojny, oferuje również Drezno. W nazywanej „miastem baroku” stolicy Saksonii obowiązkowym punktem zwiedzania jest położona nad Łabą północna część starówki. Zobaczyć należy zespół królewskiego pałacu Zwinger i Rezydencję Wettinów. Pięknie prezentuje się barokowa Katedra Świętej Trójcy oraz protestancki Kościół Marii Panny. Przestrzenie muzealne zajmują dzisiaj wnętrza Albertinum – niegdyś jednej z największych zbrojowni w Europie.

Czy macie swoje ulubione miejsca w Niemczech? Opiszcie nam je!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEtapy rozstania
Następny artykułWychowanie dzieci w małżeństwach mieszanych

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here