Dziś Wrocław to pretendent do miana Europejskiej Stolicy Kultury, „dom” symbolizujących Pomarańczową Rewolucję krasnali i, zgodnie z turystycznym sloganem, miasto spotkań.

Wycieczkę po Wrocławiu warto rozpocząć od jego serca – zawsze gwarnego, obfitującego w zabytki, restauracje i kawiarnie Rynku. Międzynarodową atmosferę tego miejsca tworzą turyści przybywający tu z wielu zakątków świata. Jednych przyciąga nowoczesna fontanna ze szklanych płyt, innych artystyczne występy, nie brakuje też amatorów przejażdżek konnymi dorożkami i bywalców popularnych lokali jak mini browar Spiż czy działająca od średniowiecza Piwnica Świdnicka. Trzeci pod względem wielkości plac w Polsce i 28 w Europie otaczają budynki pochodzące z różnych okresów historycznych. Jeden z najlepiej zachowanych zabytkowych ratuszy w kraju będący przykładem późnogotyckiego stylu mieści obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Warto też wspomnieć o pobliskim Placu Solnym – dawny plac targowy znany jest dziś dzięki czynnym całą dobę kwiaciarniom.

Na uwagę turystów zasługuje bez wątpienia Promenada Miejska. To ciągnący się wzdłuż fosy pas zieleni, który przyciąga spragnionych pięknych widoków amatorów spacerów. Będąca najstarszą obwodnicą Wrocławia ulica Podwale zachwyca pięknymi, zabytkowymi kamienicami. Oprócz przechadzki wzdłuż fosy, warto skorzystać też z możliwości odbycia rejsu statkiem po Odrze. Z wody roztacza się piękna panorama miasta z jej najstarszą zabytkową dzielnicą – Ostrowem Tumskim. Dawny gród Wrocławia zachwyca turystów specyficzną atmosferą i wspaniałą architekturą. Tę ostatnią godnie reprezentuje katedra Św. Jana Chrzciciela uznawana za pierwszą gotycką świątynię na ziemiach polskich, XIII wieczny Kościół Św. Idziego czy Kościół Św. Krzyża i Św. Bartłomieja. Będąc na Ostrowie, warto też zwrócić uwagę na wciąż czynne zabytkowe oświetlenie gazowe, które spotkać można już w niewielu miejscach w kraju.

Jeżeli szukamy chwili wytchnienia, we Wrocławiu nie brakuje miejsc, gdzie można odpocząć w przyjemnym otoczeniu. To jedno z najbardziej zielonych miast w Europie zaprasza m.in. do będącego doskonałym przykładem japońskiej sztuki ogrodowej Ogrodu Japońskiego (fragment charakteryzującego się dużymi walorami kompozycyjnymi Parku Szczytnickiego), stanowiącego oazę spokoju Ogrodu Botanicznego, sięgającego historią aż 1865 r. ZOO lub licznych miejskich parków.

WrocławFot. sxc.hu

Będąc we Wrocławiu nie można też ominąć takich jego atrakcji jak Hala Stulecia czy Panorama Racławicka. Obraz przedstawiający Bitwę Pod Racławicami autorstwa m.in. Styka i Kossaka wystawiany był pierwotnie we Lwowie. O wrażeniach, jakie wynieść można z wizyty w rotundzie mogą świadczyć słowa Eustachego Skrochowskiego: „Trzeba być doprawdy ślepcem, żeby się panoramą nie wzruszyć do głębi”. Obecna od 2006 r. na liście UNESCO Hala Ludowa projektu Maxa Berga jest jedną z wizytówek miasta, a turystów, oprócz samej ekspresjonistycznej budowli, przyciąga tu także Pergola z największą w kraju i jedną z największych w Europie Fontanną Multimedialną.

Chcielibyście wybrać się do Wrocławia? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPulpeciki w sosie pomidorowym – przepis
Następny artykułSernik bananowy – przepis

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here