Kair to przede wszystkim zatłoczona, ruchliwa metropolia. Stolica kraju, w której gęstość zaludnienia jest ponad dziesięciokrotnie wyższa niż w Warszawie, jest dużym centrum świata arabskiego i nazywana bywa „Miastem tysiąca minaretów”. Zobaczyć warto tutaj szczególnie Muzeum Egipskie ze skarbami Tutanchamona, pokaźną Cytadelę Saladyna oraz największą w mieście świątynię muzułmańską – Meczet Ahmada Ibn Tuluna.

Giza to miasto, w którym znajdują się znane na całym świecie, niesamowite piramidy. Największa z nich – Piramida Cheopsa – to jedyny wciąż istniejący obiekt z listy siedmiu cudów starożytnego świata. Mierzy ona 137 metrów, składa się z ponad dwóch milionów bloków skalnych i waży około 6 milionów ton. Oprócz niej, znaleźć tu można Piramidę Chefrena, Piramidę Mikerinosa oraz szereg mniejszych piramid, świątyń i grobowców. Nieopodal jest również słynny Sfinks, czyli skierowany w stronę Nilu pomnik lwa. Najstarsze piramidy na świecie znajdują się nie w Gizie, ale w nieodległej miejscowości Sakkara. Szacuje się, że tamtejsza Piramida Schodkowa liczy sobie około 4800 lat.

Miasto Luksor określić można jako olbrzymie muzeum starożytności, z licznymi świątyniami, kryptami i posągami. Rzesze turystów przyciąga Dolina Królów, w której odkryto miejsca spoczynku władców Egiptu. Na zachodnim brzegu Nilu znajduje się również Hatszepsut – potężna świątynia, której część wykuta została w gromnej ścianie skalnej. Na brzegu wschodnim położona jest Świątynia Luksorska z kolumnadami i budynkiem meczetu Abu al-Haggag oraz Świątynia Amona.

Miejscem świętym dla żydów, chrześcijan i muzułmanów jest Góra Synaj. Położony na półwyspie o tej samej nazwie szczyt to – według Starego Testamentu – miejsce, w którym Bóg przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z dziesięcioma przykazaniami. U stóp góry znajduje się prawdopodobnie najstarszy z istniejących klasztorów chrześcijańskich – Klasztor św. Katarzyny, który dysponuje jedną z największych na świecie bibliotek literatury religijnej. Właśnie tutaj biorą swój początek szlaki turystyczne prowadzące na szczyt.

Co w Egipcie urzekło Was najbardziej? Czekamy na Wasze opinie!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Słowenii?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Egipcie?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here