Trudno wyobrazić sobie wizytę w Egipcie bez poznawania jego zabytków. Kraj oferuje pozostałości fascynującej starożytnej cywilizacji, ale również zabytki średniowieczne. W Kairze oglądać można bogate zbiory Muzeum Egipskiego i wiele pięknych meczetów, a w Gizie – niezwykłe piramidy (na czele z Piramidą Cheopsa zbudowaną z ponad dwóch milionów bloków skalnych).

Luksor przyciąga Doliną Królów z grobowcami dawnych władców Egiptu oraz Świątynią Hatszepsut. Góra Synaj to z kolei miejsce święte zarówno dla żydów, jak i muzułmanów i chrześcijan. Na jej szczyt można wyruszyć szlakiem, który rozpoczyna się przy Klasztorze św. Katarzyny, jednym z najstarszych klasztorów na świecie.

Egipt to również wspaniałe miejsce wypoczynku. Dwa najsłynniejsze, cenione przez turystów z całego świata kurorty to Hurghada i Sharm El Shaikh. Pierwszy położony jest około 500 kilometrów na południowy wschód od Kairu, na afrykańskim brzegu Morza Czerwonego. Miejsce to dysponuje doskonałą bazą hotelową, piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Słońce świeci tu przez cały rok, a temperatura w zimie nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Sharm El Sheikh znajduje się z kolei na południu Półwyspu Synaj, który należy do kontynentu azjatyckiego i słynie z luksusowych hoteli.

Oba kurorty są doskonałymi centrami aktywnego wypoczynku. W okolicach Hurghady znajdują się przepiękne rafy koralowe, które położone są tak blisko brzegu, że można je zobaczyć pływając w masce z rurką. Dobrodziejstwo ciepłego morza na wiele sposobów wykorzystać można również w Sharm El Sheikh – warto spróbować żeglarstwa, nart wodnych, windsurfingu, kitesurfingu lub parasailingu.

Wymarzonym miejscem do nurkowania są okolice Dahab na Półwyspie Synaj, gdzie znajdują się profesjonalne bazy i komory dekompresyjne. Niezapomniane wrażenia pozostawia podziwianie raf koralowych i najpiękniejszych ryb morskich. Ponadto z Kairu niewielką łodzią można wyruszyć w rejs Nilem. Pozwala to przyjrzeć się otaczającemu rzekę miastu z jego gęsto zabudowaną przestrzenią.

Przygodę przeżyć można również na pustyni, przemierzając ją na koniu lub wielbłądzie. Popularne są też wyprawy „jeep safari”, podczas których bezdroża pokonuje się samochodami terenowymi. Turystom wypoczywającym nad Morzem Czarnym oferowane są także wycieczki na quadach, które mogą być jeszcze bardziej emocjonujące.

Czy znacie w Egipcie inne miejsca, które warto odwiedzić? Opiszcie nam je w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zwiedzić w Egipcie?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Atenach?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here