Historia, geografia, język polski, wiedza o społeczeństwie… – w szkole na wszystkich tych lekcjach wielokrotnie mówi się o Atenach. Wizytę w stolicy Grecji warto wykorzystać do zobrazowania przełomowych wydarzeń, osiągnięć kultury i życia politycznego, z którymi związane są poszczególne lokalizacje. Zacząć trzeba od Akropolu, największej chluby i symbolu miasta. Tu znajduje się Partenon – zbudowana w stylu doryckim świątynia z V w. p.n.e., a także poświęcona Nike świątynia Apteros oraz Propyleje i Erechtejon.

Na północny zachód od Akropolu oglądać można ruiny Agory, wokół której koncentrowało się życie mieszkańców miasta. W kompleksie warto zwrócić uwagę na dobrze zachowany Hefajstejon – świątynię poświęconą bogu ognia, kowali i złotników. Miejscem niezwykle ważnym dla historii Europy jest również pobliski Areopag – miejsce obrad starożytnej najwyższej rady. Świątynia Zeusa Olimpijskiego to dzisiaj jedynie ruiny, które jednak również warto umieścić na liście obowiązkowych do zobaczenia zabytków. Obok znajduje się również Łuk Hadriana, który oddziela starą i nową część miasta.

Najstarszą dzielnicą Aten jest Plaka, miejsce o niezwykłej atmosferze. Jej krętymi uliczkami warto pospacerować, by odpocząć od szalonych tłumów turystów, których spotkać można w pobliżu Akropolu i innych głównych zabytków. Plaka to miejsce setek tawern, restauracji i kawiarni, które odwiedzają także mieszkańcy miasta. Można w nich spróbować doskonałej kuchni i posłuchać tradycyjnej muzyki. Nie brakuje tu również zabytków – marmurowej Wieży Wiatrów czy XV-wiecznego meczetu.

Wspaniały punkt widokowy, z panoramą Akropolu i jego otoczenia, znajduje się na szczycie Wzgórza Filopapposa. To właśnie tutaj odkryto ślady najstarszego neolitycznego osadnictwa. Najwyższym wzniesieniem w mieście jest jednak wapienne Wzgórze Likawitos, na które najlepiej wdrapać się o własnych siłach, nie korzystając z kolejki.

Na koniec warto rozważyć wizytę w miejscach, które są ważne dla współczesnych Aten. Przy Placu Konstytucji stoi neoklasycystyczny gmach parlamentu i grób nieznanego żołnierza. Anafiotika to dzielnica mieszkalna z pięknym kościołem Aghios Nikolaos Ragavas. Najważniejsze, cenione na świecie muzeum, to Narodowe Muzeum Archeologiczne, gromadzące bezcenne skarby greckiej kultury. Warto również przyjrzeć się zbiorom Muzeum Benaki, którego poszczególne piętra poświęcone są następującym po sobie epokom rozwoju sztuki.

Gdybyście mieli możliwość odwiedzić Ateny, gdzie wybralibyście się w pierwszej kolejności? Czekamy na Wasze opinie!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Egipcie?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Helsinkach?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here