Centralnym punktem Helsinek jest Plac Senacki (Senaatintori), który otoczony jest szeregiem zabytkowych budynków. Najważniejszy z nich to luterańska katedra Tuomiokirkko, jeden z symboli miasta. Konstrukcja neoklasycystycznej świątyni z pięcioma kopułami wzorowana była, jak wiele innych budynków w Helsinkach, na podobnych obiektach w Petersburgu.

Znajdujący się na wprost katedry dom Sederholma to najstarsza w mieście budowla z cegły. Na wschodniej ścianie placu wzniesiono Pałac Rządu (Valtioneuvosto), a na zachodniej – budynki Uniwersytetu Helsińskiego. Na środku Placu Senackiego stoi pomnik cara Rosji Aleksandra II.

W centrum miasta znajduje się również rynek Kauppatori. Rozciągający się wzdłuż brzegu portowego plac jest miejscem zakupu świeżych ryb, warzyw i owoców. To tutaj wznosi się budynek ratusza i Pałac Prezydencki oraz Sobór Zaśnięcia Bogarodzicy (Uspenskin Katedraali). Jak na katedralny kościół prawosławny przystało, wnętrza świątyni wypełnione są bogato zdobionymi ikonami. Najstarszą częścią Helsinek jest dzielnica Kruununhaka, w której XVI-wieczne domy uniknęły wielkiego pożaru.

Jedną z czołowych atrakcji turystycznych stolicy Finlandii jest twierdza Soumenlinna, położona na sześciu nieodległych od brzegu wyspach. Pełniący dawniej funkcję obronną dla miasta kompleks jest dzisiaj ważnym zabytkiem, który od lat figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety zwiedzanie tego miejsca wiąże się z kosztami – najpierw trzeba opłacić prom z Portu Południowego, a później zakupić bilet wstępu do twierdzy. Jednym z największych parków miejskich jest Toolonlahti Bay z pięknym ogrodem zimowym, a najpopularniejsza, oblegana w lecie plaża to Hietaniemi w rejonie Toolo.

Oprócz katedry, warto odwiedzić kilka innych budynków sakralnych. Liczący sobie zaledwie kilkadziesiąt lat Temppeliaukion Kirkko, to wykuty w granitowej skale kościół, którego wystająca ponad kamienie kopuła przypomina latający spodek. Najstarszą świątynią Helsinek jest pochodząca z 1826 roku Vanha Kirkko. Kościoły o znacznie dłuższej historii, pamiętające okres średniowiecza znajdują się w sąsiadujących z Helsinkami miastach Espoo i Vantaa. Najciekawsze obiekty muzealne to: przedstawiające dzieje Finlandii Muzeum Narodowe, wykorzystujące techniki audiowizualne Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma oraz bogata w zbiory Galeria Narodowa Ateneum.

Co najbardziej spodobało się Wam w Helsinkach? Dlaczego chcielibyście odwiedzić to miasto? Czekamy na Wasze opinie!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Atenach?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Finlandii?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here