Lublana (Ljubljana) znaczy „ukochana” i taka właśnie jest dla Słoweńców ich stolica. To niespełna 300-tysięczne miasto z powodzeniem poznawać można spacerowym krokiem. Największą atrakcją jest tutaj górujące nad centrum wzgórze z zamkiem Ljubljanski Grad. Zwiedzać można Wieżę Zamkową i Wieżę Pięciokątną oraz Kaplicę św. Jerzego. Warto przyjrzeć się barokowej Katedrze św. Mikołaja z jej złotymi marmurami i cennymi freskami. Nad rzeką Lublanicą przebiega czternaście mostów, z których najbardziej charakterystyczny jest ten, który nazywa się… Trzy Mosty. Trimostovje to w rzeczywistości jedna budowla złożona z trzech części – kamiennego mostu z XIX wieku i dobudowanych później dwóch pieszych mostów.

W Lublanie zobaczyć warto także budynek ratusza i piękną fontannę. Na uwagę zasługuje Galeria Narodowa i Słoweńskie Muzeum Etnograficzne.

W pobliżu granicy z Austrią położony jest Maribor ze znajdującym się w centrum miasta zamkiem z barokową klatką schodową i malowidłami na suficie. Najważniejszą świątynią jest Katedra św. Jana Chrzciciela, ale pięknie prezentuje się też franciszkańska Bazylika św. Marii. Maribor pochwalić może się też niezwykłą atrakcją – liczącą sobie 400 lat winoroślą, która, jako najstarsza na świecie, wpisana została do Księgi rekordów Guinnessa.

Również mniejsze miasta Słowenii mogą zaoferować ciekawe atrakcje. Piran to jeden z najbardziej pożądanych celów turystyki letniej. Stare miasto tego nadmorskiego kurortu, zamieszkanego w dużej mierze przez Włochów, przypomina Wenecję. Ptuj jest jednym z najstarszych miast kraju, które pochwalić może się budynkami zamku i klasztoru Braci Mniejszych. Maleńka Skofja Loka urzeka starówką i kolorowymi domami. Bohinj to miejsce, w którym znajduje się jedna z najpiękniejszych świątyń Słowenii, a w Sticna – siedziba opactwa cystersów.

Słowenia to jednak w dużej mierze piękna przyroda. Turystów przyciąga polodowcowe jezioro Bled z położoną w zachodniej części wyspą z kościołem. Wielką atrakcją jest też olbrzymia jaskinia Postojna. Chociaż jej długość to ponad 20 kilometrów, wyznaczono tu pięciokrotnie krótszy szlak turystyczny, który częściowo pokonuje się kolejką elektryczną.

Przez terytorium Słowenii przebiega również część Alp Julijskich. Najwyższym szczytem jest Triglav (2864 m), którego zarys widnieje na fladze i herbie kraju. Dobrze oznakowane szlaki i wspaniałe górskie krajobrazy zachęcają do wspinaczki.

Co zainteresowało Was najbardziej w Słowenii? Gdzie udalibyście się w pierwszej kolejności? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajciekawsze zabytki Bułgarii
Następny artykułCo warto zwiedzić w Egipcie?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here