Sofia to stolica i właściwie jedyne duże miasto Bułgarii. Wschód spotyka się tutaj z Zachodem; cerkwiom towarzyszą hotele i nowoczesne centra handlowe. Znajduje się tu pochodzący z IV wieku Kościół św. Jerzego, którego historia obrazuje, jak zróżnicowana kulturowo była Bułgaria. Wzniesiona przez Rzymian wczesnochrześcijańska rotunda służyła również za meczet, a po upadku Imperium Osmańskiego – za cerkiew i muzeum.

Od ponad trzydziestu lat na liście światowego dziedzictwa UNESCO figuruje Cerkiew Bojańska z XIII-wiecznymi freskami. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Sofii jest Sobór św. Aleksandra Newskiego, który ozdobiony jest przedstawiającymi różnych świętych mozaikami. Wypełnione ikonami są tutejsze bazyliki, na czele z Bazyliką Św. Zofii. Nie brakuje również synagogi i dwóch pięknych meczetów: funkcjonującego do dziś Bania Baszi Dżamija oraz zamienionego w muzeum Bujuk Dżamija.

Na wybrzeżu Morza Czarnego pięknymi zabytkami wyróżnia się stolica regionu, Warna. Powstałe w czasach greckich miasto zawsze znajdowało się na styku różnych kultur i religii. Pochwalić może się rzymskimi ruinami i zabytkowymi łaźniami, pozostałościami bazylik, architekturą turecką i doskonałym Muzeum Archeologicznym. Historia miasta związana jest też ze śmiercią Władysława III Warneńczyka, który ma tu swój pomnik-mauzoleum. Ważnych odkryć archeologicznych dokonano w pobliskim Nesebyrze, a ciekawe wydarzenia kulturalne odbywają się w Sozopolu.

W południowej Bułgarii na uwagę zasługują góry Riła z niesamowitym Monastyrem Rilskim. To duży zespół klasztorny z otoczonym krużgankami dziedzińcem. Niezwykłą atmosferę tego miejsca potęguje widok długobrodych zakonników. Mniej popularny, choć prezentujący niezwykłe malowidła ścienne, klasztor to Monastyr Baczkowski. W regionie warto zobaczyć również Płowdiw, miasto o przebogatej historii. Znaleźć tu można rzymskie ruiny, meczety i cerkwie.

Bułgaria środkowa to miejsce, w którym położone jest jedno z najpiękniejszych miasteczek – Trawina. Na Starym Mieście, wśród urokliwych uliczek, rozlokowanych jest 140 zabytkowych budynków, które poddane są ochronie konserwatorskiej. Za symbol bułgarskiej niepodległości uchodzi miasto Weliko Tarnowo z pięknie zabudowanym wzgórzem, ruinami zamku i obwarowań oraz szeregiem cerkwi.

W północnym rejonie zwiedzić warto Park Narodowy Rusenski Łom z monastyrem, który położony jest w jaskini oraz Monastyr Łopuszański. Okazale prezentuje się też średniowieczna twierdza w Widinie i Forteca Bełogradczik.

Gdzie najchętniej wybralibyście się planując podróż do Bułgarii? Podzielcie się swoimi opiniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Danii?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Słowenii?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here