Sofia to stolica i właściwie jedyne duże miasto Bułgarii. Wschód spotyka się tutaj z Zachodem; cerkwiom towarzyszą hotele i nowoczesne centra handlowe. Znajduje się tu pochodzący z IV wieku Kościół św. Jerzego, którego historia obrazuje, jak zróżnicowana kulturowo była Bułgaria. Wzniesiona przez Rzymian wczesnochrześcijańska rotunda służyła również za meczet, a po upadku Imperium Osmańskiego – za cerkiew i muzeum.
Od ponad trzydziestu lat na liście światowego dziedzictwa UNESCO figuruje Cerkiew Bojańska z XIII-wiecznymi freskami. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Sofii jest Sobór św. Aleksandra Newskiego, który ozdobiony jest przedstawiającymi różnych świętych mozaikami. Wypełnione ikonami są tutejsze bazyliki, na czele z Bazyliką Św. Zofii. Nie brakuje również synagogi i dwóch pięknych meczetów: funkcjonującego do dziś Bania Baszi Dżamija oraz zamienionego w muzeum Bujuk Dżamija.
Na wybrzeżu Morza Czarnego pięknymi zabytkami wyróżnia się stolica regionu, Warna. Powstałe w czasach greckich miasto zawsze znajdowało się na styku różnych kultur i religii. Pochwalić może się rzymskimi ruinami i zabytkowymi łaźniami, pozostałościami bazylik, architekturą turecką i doskonałym Muzeum Archeologicznym. Historia miasta związana jest też ze śmiercią Władysława III Warneńczyka, który ma tu swój pomnik-mauzoleum. Ważnych odkryć archeologicznych dokonano w pobliskim Nesebyrze, a ciekawe wydarzenia kulturalne odbywają się w Sozopolu.
W południowej Bułgarii na uwagę zasługują góry Riła z niesamowitym Monastyrem Rilskim. To duży zespół klasztorny z otoczonym krużgankami dziedzińcem. Niezwykłą atmosferę tego miejsca potęguje widok długobrodych zakonników. Mniej popularny, choć prezentujący niezwykłe malowidła ścienne, klasztor to Monastyr Baczkowski. W regionie warto zobaczyć również Płowdiw, miasto o przebogatej historii. Znaleźć tu można rzymskie ruiny, meczety i cerkwie.
Bułgaria środkowa to miejsce, w którym położone jest jedno z najpiękniejszych miasteczek – Trawina. Na Starym Mieście, wśród urokliwych uliczek, rozlokowanych jest 140 zabytkowych budynków, które poddane są ochronie konserwatorskiej. Za symbol bułgarskiej niepodległości uchodzi miasto Weliko Tarnowo z pięknie zabudowanym wzgórzem, ruinami zamku i obwarowań oraz szeregiem cerkwi.
W północnym rejonie zwiedzić warto Park Narodowy Rusenski Łom z monastyrem, który położony jest w jaskini oraz Monastyr Łopuszański. Okazale prezentuje się też średniowieczna twierdza w Widinie i Forteca Bełogradczik.
Gdzie najchętniej wybralibyście się planując podróż do Bułgarii? Podzielcie się swoimi opiniami!