Kopenhaga jest stolicą kraju oraz centrum kultury i sztuki, życia nocnego i zakupów. To przyjazne turystom miasto gromadzi mnóstwo zabytków na niewielkiej powierzchni. Odwiedzić trzeba Nowym Port z bajecznie kolorowymi kamieniczkami, z których jedna była miejscem życia Hansa Christiana Andersena. Największym nie tylko w Danii, ale i w całej Europie, deptakiem handlowym jest ulica Stroget z budynkiem Teatru Królewskiego i gotyckim kościołem Helligands-Kirken. Turystów przyciąga również rezydencja rodziny królewskiej – zespół pałacowy Amalienborg z budynkami w stylu rokoko. Wart zobaczenia jest okazały Christiansborg – siedziba władzy parlamentarnej, a także ratusz z mechanizmem „Zegara Świata”.

Wspaniały widok na Kopenhagę roztacza się z 99-metrowej wieży Kościoła Zbawiciela.

Drugim co do wielkości miastem kraju jest Aarhus. W tym portowym centrum regionu Jutlandii Środkowej znajduje się najwyższy i najdłuższy kościół w Danii – rozciągająca się na 93 metry katedra z 96-metrową wieżą. We wnętrzu Kościoła Najświętszej Marii Panny można z kolei podziwiać zachowane średniowieczne freski. Stare Miasto w Aarhus to prezentujący rozwój budownictwa skansen z 75 historycznymi budynkami sprowadzonymi z całego kraju.

Odense to nie tylko kolejne duże miasto Danii, ale przede wszystkim miejsce urodzenia Andersena. W domu pisarza mieści się obecnie muzeum i biblioteka. Najważniejszym kościołem jest Katedra św. Kanuta poświęcona królowi Danii zamordowanemu tutaj w XI wieku. W jej wnętrzu zachował się cenny, bogato zdobiony ołtarz główny. Składa się on z około 300 złoconych figur i uważany jest za najwybitniejsze dzieło Clausa Berga. Kościół jest także miejscem pochówku kilku duńskich monarchów.

Jedną z najsłynniejszych na świecie atrakcji Danii jest, rzecz jasna, również Legoloand, ulokowany w Billund koło Frederici. Założony przez syna założyciela firmy Lego, park przyciąga nie tylko dzieci, ale też dorosłych, którzy odbywają w ten sposób sentymentalną podróż do czasów młodości. Wszystkie obiekty w parku – miniatury budynków, pojazdy, postaci – zbudowane są z milionów niewielkich klocków.

Co najbardziej urzekło Was w Danii? Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Kopenhadze?
Następny artykułNajciekawsze zabytki Bułgarii

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here