Zwiedzanie rozpocząć można od wizyty w Nowym Porcie (Nyhavn). Zabudowany bajecznie kolorowymi kamieniczkami brzeg był miejscem życia jednego z najsłynniejszych Duńczyków – Hansa Christiana Andersena. Najstarszą i najbardziej malowniczą część miasta oglądać można z pokładu łodzi, która zabiera turystów w podróż po kopenhaskich kanałach.

Osoby o zasobniejszych portfelach powinny skorzystać z oferty tutejszych restauracji, knajpek i piwiarni. Warto przespacerować się największym deptakiem handlowym Europy, czyli ulicą Stroget. Oprócz sklepów z luksusowymi towarami, na trasie znajduje się Teatr Królewski i jedna z najstarszych świątyń w mieście – gotycki kościół Helligands-Kirken, który pełni dzisiaj funkcję galerii sztuki.

Na uwagę zasługuje zespół pałacowy Amalienborg. To wielki plac z pomnikiem Fryderyka V, który zabudowany jest koliście czterema budynkami w stylu rokoko. Kompleks od kilkuset lat stanowi rezydencję rodziny królewskiej. Codziennie w samo południe odbywa się tutaj honorowa zmiana warty gwardzistów.

Inny pałac, który warto zobaczyć, stanowił w przeszłości letnią siedzibę władców. W Rosenberg mieści się dzisiaj muzeum i królewski skarbiec, które otoczone są pięknym parkiem Rosenborg Have. Siedzibą władzy parlamentarnej jest okazały Christiansborg, powstały na ruinach dawnej twierdzy z XII wieku. Największą atrakcją kopenhaskiego Ratusza (Radhuset) jest mechanizm Zegara Świata – osiemnaście tarcz z funkcją kalendarza na kolejne… pół miliona lat. Na wieży, naśladującego włoski renesans, budynku znajduje się zegar, którego melodie transmitowane są przez duńskie stacje radiowe.

Jedną z najbardziej interesujących świątyń jest Kościół Zbawiciela (Vor Frelsers Kirke). Poza przyjrzeniem się ołtarzowi i organom, warto przede wszystkim wdrapać się na mierzącą 99 metrów wieżę, z której roztacza się piękny widok na Chrystianshavn i całą Kopenhagę. Grundtvigs Kirke to z kolei zadziwiający konstrukcja zbudowana z sześciu milionów żółtych cegieł. Kościół inspirowany okolicznymi wiejskimi świątyniami uważany jest za jeden z najlepszych przykładów stylu ekspresjonistycznego w architekturze.

Kopenhaga to miasto ciekawych muzeów. W centrum warto odwiedzić muzeum Muzeum Bertela Thordvaldsena, rzeźbiarza, któremu Polacy zawdzięczają warszawskie pomniki Mikołaja Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego. Royal Copenhagen to słynna fabryka porcelany. Glypoteka Carlsberg, założona przez syna właściciela browaru, prezentuje niezliczone dzieła malarskie i rzeźby.

Która atrakcja Kopenhagi interesuje Was najbardziej? Dlaczego akurat ta? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Sztokholmie?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Danii?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here