Dokumentem niezbędnym podczas podróży jest paszport. Przed wyjazdem warto sprawdzić na jak długo jest ważny, bo niektóre państwa życzą sobie by była to dość długa data ważności. Im nowszy paszport, tym większa szansa na to, że służby graniczne nie dopatrzą się niczego, co mogłoby popsuć nam wyjazd. Problemu nie będą miały osoby, które wyrabiały paszport po 29 czerwca 2009 roku. Dokumenty wydane po tej dacie mają już dwie cechy biometryczne, w postaci wizerunku twarzy i odcisków palców. Służby graniczne nie powinny mieć więc żadnego kłopotu ze sprawdzeniem naszej tożsamości.

Kolejna sprawa do załatwienia przed wyjazdem to wizy. Z nimi też bywa różnie. Wizy musimy wyrobić w ambasadzie przed podróżą, ale w niektórych krajach można ją wykupić na granicy. Wszystko zależy od tego, do jakiego państwa wjeżdżamy, a także od tego, ile czasu zamierzamy tam spędzić. I tak np. wjeżdżając do Mongolii musimy mieć wizę, wykupujemy ją w ambasadzie. Podobnie jest w przypadku Chin, Indii czy Rosji. Na stronach ambasad znajdują się informacje, co trzeba zrobić, by wizę otrzymać. Wiąże się to zazwyczaj ze złożeniem wniosku ze zdjęciami, okazaniem biletu i oczywiście zapłaceniem odpowiedniej sumy pieniędzy. Ale są też przypadki kiedy wizy wyrobić musimy, ale za dokument nie płacimy (zależy od czasu, ile mamy spędzić w kraju). Na takie rozwiązanie możemy liczyć, lecąc do Australii. W wiele państwach wizę wykupujemy na granicy, jest tak np. w Turcji i Libanie.
paszport

Fot. Katarzyna Olchowska

W czasie dalekiej podróży bardzo ważne jest ubezpieczenie. Wykupując wyjazd w biurze podróży dopytajmy, co obejmuje ubezpieczenie. Kiedy organizujemy wyjazd samodzielnie pamiętajmy o tym, by ubezpieczyciel zagwarantował np. transport chorego. To w trosce o naszych bliskich i nas samych. Ważne, by w sytuacji kiedy już dojdzie do nieszczęśliwego splotu zdarzeń, nie przejmować się szpitalami i załatwianiem spraw na miejscu. Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników, m.in. kraju, do którego się wybieramy, czasu, jaki tam spędzimy i tego, jakie opcje wykupimy.

Pamiętajmy, że paszporty, wizy i ubezpieczenia to nasze przepustki do bezpiecznego podróżowania. Szkoda czasu na tłumaczenie służbom obcych państw, dlaczego któregoś z dokumentów nie mamy. Dlatego nośmy dokumenty przy sobie. Na wszelki wypadek zapakujmy je w foliowe, szczelnie zamykane woreczki. Sprawdzoną metodą jest także zrobienie kopii i schowanie ich w różnych miejscach bagażu. Kopie możemy dać do przechowania naszym towarzyszom podróży, a także pozostawienie jednego kompletu komuś z rodziny. W sytuacjach kryzysowych taka zapobiegliwość może okazać się bardzo skuteczna i przede wszystkim pomocna.

Mieliście jakieś nieprzyjemne doświadczenia z dokumentami w podróży? Czegoś brakowało, zgubiliście czy skradziono Wam? Jak sobie poradziliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak jeść spaghetti?
Następny artykułJak jeść zupę?

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here