Jeżeli podróżujesz w zimie lub z innego powodu jesteś narażony na długotrwałe niskie temperatury, pamiętaj przede wszystkim o odpowiednim stroju: czapce, która nie pozwoli, by przez głowę uciekało ciepło, osłoniętej szyi i ramionach, rękawiczkach, ciepłych skarpetach i butach.

Sprawdzone ubranie „na cebulkę” nie tylko zabezpieczy Cię przed zimnem, ale również pozwoli na szybkie zmiany stroju, kiedy będzie to potrzebne. Pierwsza (podstawowa) warstwa ubrania pomoże Twojemu organizmowi w gospodarce wilgocią, druga (izolacyjna) zatrzyma ciepło, a trzecia (zewnętrzna) ochroni Cię przed wiatrem, deszczem i śniegiem.

Jeżeli obawiasz się, że Twoje ubranie może być za ciężkie i zajmować za dużo miejsca, pomyśl o zakupie profesjonalnej kurtki turystycznej. W większości przypadków taki zakup wiąże się z niemałym wydatkiem, ale znacznie ułatwia podróżowanie. Kurtka powinna być lekka, wyposażona w wodoszczelna membranę, która przepuszcza parę wodną. Dobrze, jeżeli kurtka ma kaptur, a szwy przy zamkach są laminowane.

W podróży backpackerskiej nie zawsze możesz pozwolić sobie na nocleg w ciepłym miejscu. Na działanie niskich temperatur narażony jesteś zwłaszcza wtedy, gdy nocujesz w namiocie lub pod gołym niebem. Pamiętaj, że najmniejsze i najlżejsze (ważące kilkaset gramów) śpiwory to produkty letnie, które nie zabezpieczą Cię przed naprawdę niskimi temperaturami. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie zmarzniesz, wybierz śpiwór, którego producent deklaruje komfort termiczny użytkownika nawet przy lekkim mrozie. Nie sugeruj się parametrem „temperatury ekstremalnej” – nocleg w takich warunkach nie gwarantuje Ci ani komfortu, ani zdrowia.

Pamiętaj, że temperatura przy gruncie bywa sporo niższa od tej, którą odczuwasz w czasie wędrówki. Niezbędna będzie izolacja od zimnego i wilgotnego podłoża. Dobrze sprawdzi się lekka i niedroga karimata, która może jednak zajmować sporo miejsca. Znacznie mniejsza izomata nie sprawdzi się w skrajnych warunkach i łatwo może ulec zniszczeniu. Jest jednak zbudowana z warstw folii aluminiowej, która dobrze odbija zimno gruntu i oddaje ciepło ciała.

Dla oszczędnych świetnym zakupem będzie też złoto-srebrna folia NRC (koc ratunkowy), która chroni przed utratą ciepła. Stosunkowo niedrogi jest również, stosowany w wojskowości, ogrzewacz chemiczny wyzwalający ciepło. Nie zapominaj również o najprostszych metodach ogrzewania – jeżeli jest Ci zimno, możesz rozpalić ognisko i wypić gorący płyn.

Czy jeździcie w podróże backpackerskie? Jakie miejsca już odwiedziliście? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPozdróż backpackerska – co wziąć do apteczki?
Następny artykułJak zjednać sobie ludzi podczas podróży backpackerskiej?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here