Przede wszystkim pamiętaj, aby zabrać ze sobą wystarczającą ilość leków, które musisz brać stale. Wyjazd w nowe miejsce nie oznacza, że w domu zostawisz swoją alergię, astmę czy cukrzycę. Gdy wyruszasz w spontaniczną wyprawę, nie planując powrotu w określonym czasie, weź duży zapas tabletek – ważą one naprawdę niewiele.

Ból może Cię dopaść w czasie podróży w wielu przypadkach – kiedy się przeziębisz, kiedy nadwyrężysz kręgosłup lub nogi, kiedy doznasz jakieś kontuzji. Dlatego nie zapomnij o uniwersalnych tabletkach przeciwbólowych. Najlepiej sprawdzą się te, które zawierają paracetamol lub ibuprofen.

Tabletki na ból gardła przynoszą ulgę i likwidują problem, który bardzo uprzykrza podróżowanie. Zabierz je ze sobą zwłaszcza wtedy, kiedy planujesz noclegi pod gołym niebem lub w namiocie. W tym przypadku pomyśl także o ochronie przed insektami – sprayu, który odstrasza komary i kleszcze lub preparacie łagodzącym ból po ukąszeniach.

Jeżeli nie udajesz się do pełnej niebezpieczeństw dżungli, nie zabieraj wielu środków opatrunkowych. Do szybkiej dezynfekcji najlepsza będzie gotowa saszetka z nasączonym spirytusem gazikiem. Do plecaka dorzuć jeszcze jałowy kompres i kilka plastrów, które przydadzą się przy otarciach stóp.

Bardzo częstym problemem podróżników jest biegunka. Jeżeli jesteś narażony na zmianę flory bakteryjnej, możesz doświadczyć nieprzyjemnych dolegliwości. Objawów pozbędziesz się zażywając węgiel leczniczy lub leki zawierające loperamid.

Pamiętaj o skórze, która może być narażona na działanie silnych promieni słonecznych. Zabierz emulsję z wysokim faktorem (SPF 15-50). Na kremie nie oszczędzaj, ale też nie zabieraj ze sobą dużej butelki – w krótką podróż wystarczy miniaturowy pojemnik (np. 75 ml). Jeżeli na profilaktykę jest za późno, ulgę przyniesie preparat na poparzenia słoneczne.

Wyposażenie Twojej apteczki może wyglądać zupełnie inaczej, jeżeli udajesz się do krajów tropikalnych. Zwiększ wówczas zapasy preparatów chroniących Cię przed słońcem i insektami. Poważnym zatruciom pokarmowym zapobiegną bakterie kwasu mlekowego, a malarii – leki, które wybierze dla Ciebie lekarz. Jeżeli pojawi się konieczność korzystania z lokalnej służby medycznej w miejscu Twojego pobytu, lepiej miej ze sobą własne strzykawki, igły jednorazowe i rękawiczki.

Uwaga!

Pamiętaj, aby zabrane ze sobą leki używać zawsze w sposób opisany w dołączonej do nich ulotce. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego zdrowia, przed wyruszeniem w podróż odwiedź lekarza.

Czy byliście kiedyś na wyprawie backpackerskiej? Jak ją wspominacie? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zorganizować imprezę w stylu lat 20.?
Następny artykułJak chronić się przed zimnem w czasie podróży backpackerskiej?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here