Kupno biletu lotniczego to żaden problem. Możemy go kupić za pośrednictwem biur albo osobiście na stronach internetowych. Warto przy tej okazji korzystać z internetowych wyszukiwarek najbardziej korzystnych połączeń. Znajdą promocyjne oferty i wskażą nam kilka innych możliwości. Bilety lotnicze warto kupować z dużym wyprzedzeniem. Rezerwując bilet kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy, przed wyjazdem możemy być pewni, że zapłacimy za niego zdecydowanie mniej. Pamiętajmy tylko, żeby przed terminem wylotu zadzwonić do przedstawicieli linni i potwierdzić rezerwacje. Zwracajmy uwagę na limity bagażowe. Każda walizka i plecak na odprawie będzie zważony. Za przekroczenie dozwolonych norm będziemy musieli dodatkowo zapłacić.

Na odprawe musimy zgłosić się kilka godzin przed wylotem. Sama odprawa jest zabiegiem zazwyczaj szybkim i bezbolesnym. Docieramy do terminala odlotów. Z biletem i poszportem podchodzimy do odpowiedniej bramki. Informacje o odpowiedniej dla nas bramce znajdziemy na tablicy informacyjnej na lotnisku. Zgłaszamy się tam do odprawy. Tam obsługa oznakuje nasz bagaż i wyda kartę pokładową. Jest to dokument, który upoważnia nas do wejścia na pokład samolotu. Znajdują się na niej informacje o numerze innej bramki (gate), do której pasażer zgłasza się już po odprawie. Na karcie jest także informacja o numerze miejsca w samolocie, dane lotu i klasy podróży. Z kartą pokładową idziemy na odprawę osobistą. Służby celne sprawdzają bagaż podręczny, zawartość naszych kieszeni i nas samych. Później wchodzimy do miejsca skąd będziemy wsiadać do samolotu. Na lotniskach zazwyczaj wszystko jest dobrze oznakowane i kolejne czynności wykonujemy dość intuicyjnie. W chwilach zwątpienia patrzmy, co robią inni albo po prostu zapytajmy.

Na lotniskach istnieje także możliwość odprawy samodzielnej. Na terenie portów rozstawione są służące do tego automaty. Sprawdźmy jednak na stronach internetowych lotniska, na jakich zasadach odbywa się samodzielna odprawa. Strona internetowa to także doskonałe źródło informacji dotyczące bagażu. Ile możemy go zabrać, co możemy mieć przy sobie, jak przewozić żywność i jak bagaż odebrać. Na lotniskach panują bardzo surowe wymogi bezpieczeństwa, dlatego sprawdźmy, jak się spakować, by część naszych rzeczy nie wylądowała w koszach na śmieci.

lot samolotemFot. Katarzyna Olchowska

Uwaga!

Jeśli chcemy na lotnisku poczuć się jeszcze pewniej, przed wylotem sprawdźmy plan portu. Lotniska na swoich stronach internetowych zamieszczają dokładne rozmieszczenie terminali i numerów bramek. Dzięki temu będziemy wiedzieli orientacyjnie, w którym kierunku zmierzać. Przydaje się to szczególnie na dużych lotniskach, które wyglądają jak małe miasteczka.

Do samolotu wsiadamy z płyty lotniska, dowożą tam nas specjalne autobusy albo wprost z lotniska za pośrednictwem specjalnego rękawa. Zależy to od organizacji pracy na lotnisku i jego wielkości. Zdarza się, że w przypadku lotów dużymi samolotami, jako pierwsi wsiadają do samolotu pasażerowie siedzący na tylnych siedzeniach. Ułatwia to zajmowanie miejsc. Pamiętajmy, że w czasie lotu nie używamy telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

Czego najbardziej boicie, myśląc o podróży samolotem?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPlanowanie podróży – o czym warto pamiętać
Następny artykułJak należy zachowywać się w autobusie?

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here