Gdy autobus przyjedzie, często przy drzwiach ustawia się kolejka pasażerów. Są jednak osoby mające pierwszeństwo. Najpierw przez drzwi przechodzą starsi ludzie i kobiety. Młodzi mężczyźni czekają na końcu. Z uwagę trzeba też traktować rodziców z małymi dziećmi. Wypada przepuścić taką rodzinę, aby rodzice mogli usiąść z małymi pasażerami i zapewnić im bezpieczeństwo. Dobre wychowanie powinno podpowiedzieć, że dobrze byłoby pomóc osobom chorym i niepełnosprawnym.

Wymienieni powyższej pasażerowie zajmują miejsca jako pierwsi. Jeśli już ktoś wcześniej wsiadł do autobusu, powinien ustąpić miejsca, jeśli widzi osobę, mającą trudności z chodzeniem, np. wspartą na kulach. Mężczyźni, jak nakazuje savoir-vivre, wstają, jeśli obok nich podróżuje kobieta. W Polsce jest zwyczaj ustępowania siedzenia ludziom w podeszłym wieku. W niektórych krajach nie ma jednak takiej normy. Jak więc zachować się? Savoir-vivre radzi, aby szanować obyczaje państwa, w którym ktoś się znajduje.

zachowanie w autobusiesxc.hu

W czasie podróży najlepiej będzie zachowywać się dyskretnie. Nie powinno się rozmawiać tak, aby wszyscy pasażerowie słyszeli dyskusję. Szczególnie żenujące jest opowiadanie o prywatnych sprawach (swoich i innych ludzi). Prawda, że można odbierać telefony komórkowe, ale pasażer krzyczący do telefonu nie daje dobrego świadectwa o sobie.

Nie powinno się przyglądać innym osobom, także tym siedzącym naprzeciwko. Komentowanie czyjegoś stroju również nie należy do dobrego tonu. Jeśli komuś nie podoba się zachowanie innej osoby, może dyskretnie zwrócić uwagę. Kłótnie, krzyk świadczą o braku kultury tego, kto pozwolił się ponieść emocjom.

Uwaga!

Nie wypada zaglądać przez ramię pasażerom, czytającym książkę, gazetę. Takie zachowanie przeszkadza czytającemu. Nie każdy lubi nadmierne zainteresowanie obcych ludzi. Tak sami savoir – vivre zabrania czytania SMS – ów osób siedzących lub stojących obok.

Kiedy autobus zatrzymuje się przy wybranych przystankach, nie pcha się przez kolejkę czekających. Każdy zdąży wysiąść. Jeżeli wychodzi mało osób, dobrze byłoby umożliwić kobietom i ludziom w podeszłym wieku wyjście w pierwszej kolejności. W tłumie wysiadających nie jest to konieczne, jeśli spowoduje jeszcze większe zamieszanie.

Jakie zachowania pasażerów w autobusie czy tramwaju najbardziej Was denerwują? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przeżyć pierwszy lot samolotem?
Następny artykułJak gospodarować pieniędzmi w podróży?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here