Podróże Planowanie podróży – o czym warto pamiętać

Planowanie podróży – o czym warto pamiętać

-

Na początku każdej podróży są marzenia. Kiedy już wiemy, gdzie chcemy jechać, przechodzimy do bardziej konkretnych działań. Zbieramy jak najwięcej informacji o kraju, do którego chcemy jechać: o panujących warunkach pogodowych, możliwościach noclegu, bezpieczeństwie, obowiązujących językach i wymaganych szczepieniach. Pogoda będzie miała wpływ na termin naszej wyprawy. Konieczność szczepień może przesunąć wyjazd o kilka tygodni, a brak bazy noclegowej może dołożyć nam organizacyjnych obowiązków. Dobry plan zakłada kupno jak najtańszego biletu. Polowanie na promocje może zabrać nam sporo czasu, trzeba więc rozpocząć je dość wcześnie. Drugą opcją jest kupno biletu w dowolne miejsce na ziemi po okazyjnej cenie. Później robimy wszystko, by dostać w tym czasie urlop.

Kiedy wybieramy się w jakieś miejsce po raz pierwszy, musimy zaopatrzyć się w przewodnik i mapy. Planujemy trasę i wyliczamy, ile czasu na to potrzebujemy. Jest to szczególnie ważne kiedy na wyjazd mamy trzy tygodnie i samolot, na który nie możemy się spóźnić. Zawsze robimy sobie mały zapas, bo nie wiadomo co się wydarzy. Sprawdzamy, gdzie będziemy spać, jeśli jest możliwość, rezerwujemy kilka noclegów. Koniecznie na pierwsze dni. Jeżeli w planach mamy podróżowanie po kraju lokalnymi środkami transportu, sprawdzamy czy niewymagane są rezerwacje. Lepiej zająć się tym wcześniej niż później czekać na pociąg kilka dni.

Planując podróż, pamiętajmy o mądrym pakowaniu się. Wrzucenie do torby albo plecaka niewielu rzeczy z równoczesnym myśleniem o wszystkim, to nie lada wyczyn. Zawartość naszego bagażu zależy w dużym stopni od charakteru podróży. Leżenie dwa tygodnie na plaży to zdecydowanie nie to samo, co trzy tygodnie drogi górskimi szlakami. Pamiętajmy o wygodnych butach, kurtce przeciwdeszczowej i dobrze wyposażonej apteczce.

planowanie podróży

Fot. Katarzyna Olchowska

Przygotowując się do podróży, nie bagatelizujmy kwestii ubezpieczeń, szczepień i sprawdzenia obowiązujących w danym państwie przepisów. Zaniedbanie nawet drobnej sprawy może nam utrudnić życie bardzo skutecznie. Odwiedźmy więc strony ambasad, porozmawiajmy z lekarzem i nie zapomnijmy o wizycie w sanepidzie. Warto skontaktować się także z osobami, które już w danym kraju były. Kolejna ważna sprawa to pieniądze. Przed wyjazdem sprawdźmy, ile kosztują podstawowe artykuły: butelka woda, nocleg, bilety kolejowe i autobusowe. Dobrze zaplanować pulę środków na każdy dzień, mieć oddzielny budżet na zwiedzanie i rozrywkę, a także żelazną rezerwę na czarną godzinę.

Niektórzy podróżują zawsze i wszędzie bez planu. Zazwyczaj mogą sobie na to pozwolić osoby z dużym doświadczeniem podróżniczym lub ryzykanci.

Jakie są Wasze sposoby, aby o niczym nie zapomnieć przed podróżą?

Katarzyna Olchowska

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zaprojektować oczko wodne?

Nawet najmętniejsze lustro wody zdecydowanie ożywia ogród i sprawia, że jest on przyjemniejszym i bardziej atrakcyjnym miejscem do wypoczynku. Poza znaczeniem estetycznym, zbiorniki wodne mają również ogromne znaczenie biologiczne. Dzięki nim powietrze w ogrodzie jest zdecydowanie bardziej wilgotne, a w związku z tym rośliny lepiej się rozwijają.

Kto wpłaca składki na OFE?

Kwestia składek transferowanych do Otwartych Funduszy Emerytalnych stała się w roku ubiegłym przedmiotem ożywionej debaty publicznej. Zmiany postulowane, a następnie wdrożone przez rząd (w maju 2011 roku) dotyczyły przede wszystkim proporcji, które są stosowane w trakcie podziału środków pochodzących ze składki emerytalnej pracownika. Konkretniej rzecz ujmując nowelizacja ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych przyczyniła się do ogromnego transferu środków na rzecz pierwszego filaru reprezentowanego przez zreformowany Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba jednak pamiętać, że generalne zasady partycypacji pracownika oraz pracodawcy w ubezpieczeniu emerytalnym pozostały takie same.

Zobacz też

Mnemotechniki – rymowanki

Metoda rymowanek wykorzystuje podatność ludzkiego umysłu na łatwe zapamiętywanie krótkich, rymowanych reguł. Jednym z przykładów jest znane „- uje się nie kreskuje”.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: