Podróże Planowanie podróży – o czym warto pamiętać

Planowanie podróży – o czym warto pamiętać

-

Na początku każdej podróży są marzenia. Kiedy już wiemy, gdzie chcemy jechać, przechodzimy do bardziej konkretnych działań. Zbieramy jak najwięcej informacji o kraju, do którego chcemy jechać: o panujących warunkach pogodowych, możliwościach noclegu, bezpieczeństwie, obowiązujących językach i wymaganych szczepieniach. Pogoda będzie miała wpływ na termin naszej wyprawy. Konieczność szczepień może przesunąć wyjazd o kilka tygodni, a brak bazy noclegowej może dołożyć nam organizacyjnych obowiązków. Dobry plan zakłada kupno jak najtańszego biletu. Polowanie na promocje może zabrać nam sporo czasu, trzeba więc rozpocząć je dość wcześnie. Drugą opcją jest kupno biletu w dowolne miejsce na ziemi po okazyjnej cenie. Później robimy wszystko, by dostać w tym czasie urlop.

Kiedy wybieramy się w jakieś miejsce po raz pierwszy, musimy zaopatrzyć się w przewodnik i mapy. Planujemy trasę i wyliczamy, ile czasu na to potrzebujemy. Jest to szczególnie ważne kiedy na wyjazd mamy trzy tygodnie i samolot, na który nie możemy się spóźnić. Zawsze robimy sobie mały zapas, bo nie wiadomo co się wydarzy. Sprawdzamy, gdzie będziemy spać, jeśli jest możliwość, rezerwujemy kilka noclegów. Koniecznie na pierwsze dni. Jeżeli w planach mamy podróżowanie po kraju lokalnymi środkami transportu, sprawdzamy czy niewymagane są rezerwacje. Lepiej zająć się tym wcześniej niż później czekać na pociąg kilka dni.

Planując podróż, pamiętajmy o mądrym pakowaniu się. Wrzucenie do torby albo plecaka niewielu rzeczy z równoczesnym myśleniem o wszystkim, to nie lada wyczyn. Zawartość naszego bagażu zależy w dużym stopni od charakteru podróży. Leżenie dwa tygodnie na plaży to zdecydowanie nie to samo, co trzy tygodnie drogi górskimi szlakami. Pamiętajmy o wygodnych butach, kurtce przeciwdeszczowej i dobrze wyposażonej apteczce.

planowanie podróży

Fot. Katarzyna Olchowska

Przygotowując się do podróży, nie bagatelizujmy kwestii ubezpieczeń, szczepień i sprawdzenia obowiązujących w danym państwie przepisów. Zaniedbanie nawet drobnej sprawy może nam utrudnić życie bardzo skutecznie. Odwiedźmy więc strony ambasad, porozmawiajmy z lekarzem i nie zapomnijmy o wizycie w sanepidzie. Warto skontaktować się także z osobami, które już w danym kraju były. Kolejna ważna sprawa to pieniądze. Przed wyjazdem sprawdźmy, ile kosztują podstawowe artykuły: butelka woda, nocleg, bilety kolejowe i autobusowe. Dobrze zaplanować pulę środków na każdy dzień, mieć oddzielny budżet na zwiedzanie i rozrywkę, a także żelazną rezerwę na czarną godzinę.

Niektórzy podróżują zawsze i wszędzie bez planu. Zazwyczaj mogą sobie na to pozwolić osoby z dużym doświadczeniem podróżniczym lub ryzykanci.

Jakie są Wasze sposoby, aby o niczym nie zapomnieć przed podróżą?

Katarzyna Olchowska

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak odświeżyć chleb?

W polskiej kulturze chleb darzy się szacunkiem i nie wyrzuca się go ot tak, do kosza. Jeszcze dziś w niektórych domach przed rozpoczęciem chleba kreśli się na nim znak krzyża, a jeśli kromka chleba spadnie, podnosi się ją i całuje.

Jak przyśpieszyć gry komputerowe?

Gry komputerowe wciągają każdego, a coraz więcej osób po nie sięga. Realia jednak są bolesne – bez dobrego sprzętu nie pogramy w najnowsze gry. Co zrobić, gdy nasz ulubiony tytuł nie działa jak należy czy też wręcz przycina, a w portfelu brak funduszy na usprawnienie sprzętu?

Zobacz też

Kiedy następuje wygaśnięcie umowy o pracę?

Zgodnie z przepisami prawa ustanie stosunku pracy może nastąpić w wyniku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę. O wygaśnięciu umowy o pracę traktuje Oddział 7 Wygaśnięcie umowy o pracę Kodeksu pracy. W jakich okolicznościach, w świetle tych przepisów może nastąpić wygaśnięcie umowy o pracę oraz jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w razie naruszenia przez pracodawcę przepisów regulujących tą kwestię? Przedstawiamy kluczowe zagadnienia.

Czy wywoływanie zdjęć przez internet jest bezpieczne? Wyjaśniamy

Wiele słyszy się o próbach wyłudzenia danych czy pieniędzy w internecie. Dziennikarze, eksperci, a nawet influencerzy przestrzegają przed publikowaniem...

Jak nosić pierścionki? Krótki poradnik

Styl biżuterii i sposób jej noszenia ciągle się zmieniają wraz ze zmieniającymi się trendami. Obecnie bardzo popularne stały się...

Może Cię zainteresuje: